PGA European Tour

PGA European Tour je organizace, která provozuje tři hlavní mužské profesionální golfové túry v Evropě: elitní European Tour (v současnosti známou jako DP World Tour z důvodu sponzoringu), která je hlavní golfovou túrou v Evropě, European Senior Tour pro hráče starší padesáti let a rozvíjející se Challenge Tour. European Tour má sídlo ve Wentworth Clubu ve Virginia Water v hrabství Surrey v Anglii. European Tour byla založena britskou Asociací profesionálních golfistů v průběhu 70. let 20. století a v roce 1984 byla odpovědnost za ni převedena na nezávislou organizaci PGA European Tour.

Většina turnajů tří túr PGA European Tour se koná v Evropě, ale od 80. let 20. století se jich stále více koná v jiných částech světa. V roce 2015 se většina žebříčkových turnajů European Tour konala mimo Evropu, ačkoli to zahrnovalo jak turnaje kategorie Majors, tak World Golf Championship, které jsou žebříčkovými turnaji pro více túr. Evropské turnaje se téměř všechny hrají v západní Evropě, přičemž nejlukrativnější z nich se konají ve Spojeném království, Irsku, Německu, Francii a Španělsku.

PGA European Tour je organizace řízená golfisty, jejímž hlavním cílem je maximalizovat příjmy turnajových golfistů. Je to společnost s ručením omezeným, kterou řídí profesionální personál, ale kontrolují ji hrající členové prostřednictvím správní rady složené z 12 volených bývalých a současných hráčů tour a turnajového výboru složeného ze 14 současných hráčů. Předsedou představenstva je David Williams, který nahradil Neila Colese, jenž tuto funkci zastával 38 let. Předsedou turnajového výboru je Thomas Bjørn.

PGA European Tour je hlavním partnerem Ryder Cupu Europe, společného podniku zahrnujícího také PGA Velké Británie a Irska a PGA of Europe, který provozuje zápasy Ryder Cupu ve spolupráci s PGA of America. PGA European Tour má v Ryder Cup Europe 60% podíl a každý z jejích juniorských partnerů drží 20 %.

Historie golfu a European Tour

Profesionální golf vznikl v Evropě, konkrétně ve Skotsku. První profesionálové byli výrobci holí a greenkeepři, kteří také vyučovali golf zámožné muže, kteří si mohli dovolit hrát tuto hru (první ručně vyráběné vybavení bylo drahé), a hráli proti sobě "vyzývací zápasy" o peněžité výhry, které vypsali bohatí sponzoři. Prvním turnajem s více účastníky, který se hrál na rány, bylo The Open Championship, které bylo zavedeno v roce 1860. V následujících desetiletích se počet golfových turnajů s finanční odměnou pomalu, ale trvale zvyšoval. Většina z nich se konala ve Spojeném království, ale existovalo také několik "národních openů" v různých zemích kontinentální Evropy.

V roce 1901 byla založena Asociace profesionálních golfistů (The Professional Golfers' Association), která zastupovala zájmy profesionálních golfistů v celé Velké Británii a Irsku, a právě tato organizace nakonec vytvořila European Tour. S rozvojem turnajového okruhu byla v roce 1937 vytvořena trofej Harryho Vardona, která byla udělována členovi PGA s nejlepším průměrem úderů ve vybraných hlavních turnajích sezóny. Ta se později stala známou jako Order of Merit a v různých dobách se vypočítávala pomocí průměru úderů, bodového systému a získaných peněz. PGA každoročně určovala, které turnaje budou do Order of Merit zahrnuty.

V období po druhé světové válce se prize money stávaly významnějšími, díky zavedení televizního přenosu se podařilo přilákat sponzory, a tak se pro profesionální golfisty stávalo schůdnější vydělávat si na živobytí pouze hrou. Ve Spojených státech byla od 30. let 20. století pod správou PGA of America formálně organizovaná tour, která se později stala známou jako PGA Tour. Nicméně i v 60. a 70. letech 20. století byla většina turnajů v Evropě stále organizována samostatně hostitelským golfovým klubem nebo asociací, případně komerčním promotérem.

V roce 1972 vytvořila Asociace profesionálních golfistů (The Professional Golfers' Association) integrovanou "evropskou tour", když do svého kalendáře Order of Merit zařadila osm hlavních turnajů v kontinentální Evropě. Jednalo se o turnaje French Open, který byl poprvé zařazen v roce 1970, Italian, Spanish, German a Swiss Open, které byly zařazeny v roce 1971, a Dutch Open, Madrid Open a turnaj Lancia d'Oro, které byly zařazeny poprvé. Sezóna 1972 je tak nyní oficiálně uznávána jako první sezóna PGA European Tour. Po několik let pokračovaly britský a kontinentální okruh PGA samostatně, každý s vlastním Order of Merit. Po vzoru Spojených států a poté, co hrozilo odtržení, se PGA v roce 1975 dohodla na změně svých stanov, která poskytla turnajové straně větší autonomii a vytvořila Divizi turnajových hráčů. V roce 1977 se Divize turnajových hráčů spojila s Kontinentální asociací turnajových hráčů a vznikla Evropská divize turnajových hráčů a v následujícím roce bylo s Evropskou golfovou asociací dohodnuto, že Kontinentální Order of Merit bude zrušen.

V prvních letech probíhala sezóna po dobu šesti měsíců od dubna do října a měla své sídlo výhradně v Evropě, především ve Velké Británii a Irsku. Během následujících tří desetiletí se tour postupně prodlužovala a globalizovala. Prvním turnajem pořádaným mimo Evropu byl Tunisian Open 1982, v tomto roce se konalo 27 turnajů a sezóna se poprvé protáhla až do listopadu. V roce 1984 se PGA European Tour osamostatnila od Asociace profesionálních golfistů. V následujícím roce se tour stala "all-exempt" a skončila předběžná kvalifikace na turnaje.

European Tour byla vždy citlivá na riziko, že její nejlepší hráči odejdou hrát na PGA Tour, a to z mnoha důvodů. PGA Tour obvykle nabízí vyšší peněžní výhry a evropští hráči chtějí zvýšit své šance na slávu na třech majorech hraných v USA tím, že budou hrát na více hřištích amerického typu, aby se aklimatizovali. Ve snaze čelit tomuto jevu zavedla European Tour v roce 1988 "Volvo Bonus Pool". Jednalo se o dodatečné prize money, které byly na konci sezóny rozděleny mezi nejúspěšnější hráče roku - podíl však mohli získat pouze golfisté, kteří se zúčastnili vysokého počtu turnajů European Tour. Tento systém fungoval až do roku 1998, poté byl znovu kladen důraz na maximalizaci prize money v jednotlivých turnajích.

V roce 1989 zavítala European tour poprvé do Asie, kde se konal turnaj Dubai Desert Classic. V roce 1990 bylo na programu 38 turnajů, z toho 37 v Evropě, a začátek sezóny se posunul na únor. Do východní Asie zavítala Tour poprvé v roce 1992 na turnaj Johnnie Walker Classic v Bangkoku. Od té doby se ukázalo, že jde o jeden z nejvýznamnějších počinů v historii Tour, neboť východní Asie se stává téměř jejím druhým domovem. Krátce poté si tour odbyla svou premiéru také v bývalém sovětském bloku na Czech Open 1994, ale z tohoto vývoje se vyklubalo mnohem méně, protože účast na golfu v bývalém sovětském regionu je stále nízká a tamní sponzoři nejsou schopni finančně konkurovat svým západoevropským soupeřům v boji o omezený počet míst, která jsou každé léto k dispozici na hlavní tour. Druhá úroveň Challenge Tour však navštěvuje střední a východní Evropu o něco častěji. V roce 1995 zahájila European Tour politiku společného pořádání turnajů s jinými PGA Tour, když podpořila jihoafrický turnaj PGA Championship v rámci Southern African Tour (nyní Sunshine Tour). V roce 1996 byla tato politika rozšířena na PGA Tour of Australasia a v největší míře na Asian Tour.

V roce 1998 zařadila European Tour do svého oficiálního programu tři americké major turnaje - Masters Tournament, PGA Championship a U.S. Open. Všichni přední hráči European Tour se jich účastnili již řadu let, ale nyní se jejich prize money započítávaly do Order of Merit (o rok později pro Masters Tournament), což někdy výrazně ovlivnilo pořadí na konci sezóny. V následujícím roce 1999 byly do programu European Tour zařazeny tři individuální turnaje World Golf Championships, které rovněž nabízely podstatně vyšší prize money než většina evropských turnajů.

Vzhledem k tomu, že minimální počet turnajů, které musí hráč odehrát, aby si udržel členství v European Tour, byl jedenáct, znamenalo přidání majorů a WGC, že hráči se mohli stát členy nebo si udržet členství v tour, když odehráli pouze čtyři další turnaje. Hráči jako Ernie Els a Retief Goosen toho využili a hráli souběžně na PGA a European Tours. V sezóně 2009 byl minimální počet turnajů požadovaných pro členy zvýšen na dvanáct a to souviselo s povýšením turnaje HSBC Champions, který byl dříve turnajem European Tour společně pořádaným třemi dalšími túrami, na World Golf Championships. V roce 2011 se minimum zvýšilo na 13, ale od roku 2013 bylo povoleno započítávat do minima i týmové turnaje, jako je Ryder Cup a Presidents Cup. V roce 2016 bylo minimum 13 akcí změněno na pět, přičemž se nepočítaly čtyři majory a čtyři WGC. Tato změna se sice nedotkla hráčů, kteří mají nárok na všechny majory a WGC, ale usnadnila hráčům, kteří na ně nemají nárok, udržet si členství v European Tour a zároveň hrát plný program PGA Tour. V roce 2018 bylo toto minimum sníženo z pěti na čtyři.

Status a finanční odměny na European Tour

European Tour je považována za druhou nejvýznamnější tour v mužském golfu, hned po americké PGA Tour, ale udržuje si výrazně vyšší postavení než ostatní přední golfové tour po celém světě. Toto postavení se odráží v minimálním počtu bodů do světového žebříčku, které jsou k dispozici v jednotlivých turnajích, a v peněžních odměnách. Celková výše odměn, které jsou k dispozici na European Tour, je přibližně o polovinu nižší než na PGA Tour. Do této částky jsou však započítány turnaje kategorie major a World Golf Championships, které jsou v programu nejlukrativnější, takže rozdíl u pravidelných turnajů je podstatně vyšší. Mezi jednotlivými turnaji European Tour jsou také mnohem větší rozdíly ve výši odměn než na PGA Tour. Přestože se od konce 90. let 20. století rychle zvýšily prize fondy mnoha turnajů European Tour, zejména po zavedení Race to Dubai a Rolex Series, občas se European Tour nedaří přilákat na své turnaje tolik předních hráčů jako v minulosti, a dokonce i někteří z nejlepších evropských hráčů zůstávají mimo.

Pro mnoho golfistů je European Tour vnímána jako odrazový můstek k PGA Tour. Na konci dvacátého století byla European Tour tradičně prvním zámořským krokem pro vynikající hráče z mimoevropských zemí, zejména ze zemí Commonwealthu, který byl dlouho hlavním zdrojem elitních golfistů, jako byli Greg Norman, Nick Price a Ernie Els. Tito hráči měli tendenci přecházet na PGA Tour jako na druhý krok. Když kontinentální Evropa v 70. letech 20. století vyprodukovala své první světové golfové hvězdy, jako byl Seve Ballesteros, a zejména když Evropa začala v polovině 80. let 20. století získávat vítězství nad Spojenými státy v Ryder Cupu, panoval všeobecný optimismus ohledně budoucího postavení European Tour ve srovnání s PGA Tour. Tento dojem se vytratil, protože přední hráči se nadále usazovali ve Spojených státech a některé významné evropské země, jako například Německo a Itálie, nevytvářely pravidelně hráče na vysoké úrovni, jak se dříve předpokládalo. Nicméně počet evropských zemí, které produkovaly vítěze na European Tour a PGA Tour, se zvýšil, přičemž ve skandinávských zemích se rozvinula pozoruhodná golfová hloubka.

Od konce devadesátých let však stále více mladých golfistů z celého světa začíná svou kariéru přímo ve Spojených státech, často po absolvování vysoké školy jako amatéři, obvykle s golfovým stipendiem, než se stanou profesionály. Naopak někteří mladí američtí hráči se snaží nastartovat svou profesionální kariéru v Evropě, protože se jim nepodařilo kvalifikovat ani na PGA Tour, ani na její rozvojovou tour. Například bývalý amatérský světový hráč číslo jedna Peter Uihlein v prosinci 2011 oznámil, že se nevrátí na poslední semestr na Oklahomské státní univerzitě a následující měsíc začne hrát profesionálně v Evropě, a to jak prostřednictvím sponzorských výjimek na hlavní European Tour, tak na rozvojové Challenge Tour. touto cestou se úspěšně vydal především několikanásobný vítěz majorů Brooks Koepka.

Tvrdí se, že finance European Tour jsou do značné míry závislé na Ryder Cupu. Několik dní před začátkem Ryder Cupu 2014 si americký golfový novinář Bob Harig všiml, zjednodušeně řečeno, European Tour v letech, kdy se nehraje Ryder Cup, prodělává, v letech, kdy se turnaj hraje ve Spojených státech (kde PGA of America, nikoliv PGA Tour, vlastní turnaj a sklízí většinu příjmů), a v letech, kdy se turnaj koná v Evropě, se dostává do loterie. Začátkem letošního roku týdeník Golfweek uvedl, že European Tour dosáhla v roce 2010, kdy se Ryder Cup naposledy konal v Evropě, zisku před zdaněním více než 14 milionů liber. O rok později, kdy se Ryder Cup nekonal, prodělala více než 2,2 milionu liber.

Harig také dodal, že PGA European Tour si od míst konání Ryder Cupu vynucuje značné ústupky. Majitelé areálů z let 2006 a 2010 (Sir Michael Smurfit, respektive Sir Terry Matthews) se zavázali, že po vítězství ve výběrovém řízení budou na svých místech pořádat turnaje European Tour po dobu více než deseti let, a také garantovali peněžní výhry na tyto turnaje.

Vítězové Order of Merit

Až do roku 2009, kdy byl peněžní žebříček European Tour nahrazen žebříčkem Race to Dubai, byl znám jako "Order of Merit". Vypočítává se v eurech, ačkoli přibližně polovina turnajů má prize money stanovené v jiných měnách, především v britských librách nebo amerických dolarech. V těchto případech se částky přepočítávají na eura podle směnného kurzu platného v týdnu, kdy se turnaj hraje. Vítěz Order of Merit získává trofej Harryho Vardona, kterou nelze zaměňovat s Vardonovou trofejí udělovanou PGA of America.

Ocenění golfista roku European Tour

Golfista roku European Tour, od roku 2009 oficiálně známý jako Golfista roku European Tour Race to Dubai, je ocenění, které uděluje porota složená z členů Asociace golfových spisovatelů a komentátorů z televize a rozhlasu. Cena Sir Henry Cotton Rookie of the Year je pojmenována po anglickém trojnásobném vítězi turnaje European Tour Open Siru Henrym Cottonovi. Původně ji vybral sám Henry Cotton, později vítěze vybrala porota složená z členů PGA European Tour, The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews a Asociace golfových spisovatelů. V současné době je udělována nováčkovi, který se umístí nejvýše v Race to Dubai. Cena byla poprvé udělena v roce 1960, a předcházela tak oficiálnímu zahájení tour v roce 1972. Bylo pět let, kdy se cena neudělovala.

Hráč roku European Tour byl slavnostně vyhlášen v roce 2008, přičemž o vítězi rozhodovali hlasováním členové tour. V roce 2017 byla cena přejmenována na The Seve Ballesteros Award na počest legendárního španělského golfisty.

Na co nezapomenout?

Pokud se letíte podívat na turnaj European Tour a současně budete hrát golf na hřištích v okolí, jako obvykle připomínáme, nazapomeňte si zkontrolovat, zdali máte platné pojištění vašeho vybavení, vás i golfového vozíku. Přejeme pěknou podívanou a hezkou hru!

Autor článku

Bc. Petra Zhánělová
Bc. Petra Zhánělová
Copywriter

Vydáno: 30/12/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 664

Spočítat pojištění