Obří test nejlepších golfových putterů, které si v současnosti můžete koupit

Pokud hledáte ten nejlepší golfový putter současnosti pak jste zde správně. Putter na golf, který je obecně považován za nejdůležitější hůl v golfovém bagu a pomůže vám zachránit nespočet ran. Proto je nezbytné najít ten správný, a protože je na výběr z mnoha možností a stylů, připravili jsme pro vás tohoto praktického průvodce nejlepšími puttery na trhu. Mnoho výrobců ve skutečnosti v dnešní době snižuje počet tvarů hlavy ve svých modelech a zaměřuje se na lepší vzhled, pocit a rolování.

V létě jsme otestovali přední puttery, které jsou v současné době k dispozici na českém trhu a vybrali jsme pro vás ty nejlepší. Všechny níže uvedené golfové puttery byly řádně prověřeny, což znamená testování během několika kol přímo na golfovém hřišti.

SCOTTY CAMERON PHANTOM X 11.5 PUTTER

Scotty Cameron Phantom X 11,5 je nepochybně jeden z nejlépe vypadajících golfových putterů, který je zároveň velmi přívětivý pro všechny úrovně golfistů. Scotty Cameron je jednoduše putter pro ty, kteří chtějí mít v bagu ručně vyrobený a prvotřídní putter. Scotty Cameron Phantom X 11.5, jeden z nejvíce odpouštějících putterů, je nejnovějším přírůstkem do uznávané, technologicky vyspělé řady Phantom a je to wingback mallet, navržený pro maximální stabilitu během puttování.

Jedná se o ideální mallet putter pro ty, kteří mají rádi oblouk při svém puttování, protože nízké prohnutí shaftu vytváří příjemný pocit pro prsty a stabilitu. Další stabilitu zajišťují křídla a navzdory většímu profilu nejsou tato křídla vůbec rušivá pro oko a čistá bílá linie procházející korunkou je skvělým pomocníkem. Pokud při puttování nemáte tendenci k obloukům, doporučili bychom vám spíše model Scotty Cameron Phantom 11, který je v hlavě totožný s modelem Phantom X 11,5, ale má jiný shaft.
 

 

ODYSSEY 2-BALL TEN TRIPLE PUTTER

Odyssey 2 Ball Ten je též jedním z nejlepších pro snadné vyrovnání, rollování a odpouštění při nepřesném zásahu sweet pointu. Tento putter sice neumí puttovat sám, ale zbytek udělá za vás. Odyssey 2 Ball Ten přidal několik neuvěřitelně užitečných úprav pro zarovnání putteru, který je překvapivě lehký, snadno kopíruje dráhu a odpouští po celé ploše hlavy hole.

Nový putter Odyssey 2-Ball Ten je dodáván se slavnou pomůckou Odyssey 2-Ball zarovnávání, která vám opravdu pomůže ujistit se, že je míček správně zarovnán proti sředu putteru a že se sweet point v místě úderu dostává do naprosté roviny. Velmi užitečná pomůcka pro ty, kteří mají tendenci hodně puttů tlačit nebo také tahat. Vzhledem k tomu, že se jedná o mallet, je tento golfový putter také velmi šetrný a mishity nejsou příliš časté, takže je ideální pro golfisty, kteří bojují s konzistentním úderem. Pocit z odpalu je příjemný a měkký a tento pocit se odráží i ve zvuku, který putter Odyssey vydává.

Model 2-Ball Ten je k dispozici také s technologií Odyssey Triple Track a velmi dobře spolupracuje s míčky Callaway Triple Track, které ještě více pomáhají při založení putteru.
 

 

TAYLORMADE SPIDER EX PUTTER

TaylorMade Spider EX je dalším skvělým přírůstkem do neuvěřitelně populární rodiny putterů Spider a je zde několik klíčových prvků, které jej odlišují. TaylorMade Spider EX upřednostňuje skvělou kontrolu vzdálenosti při dlouhých puttech a snadné založení hole před inpaktem. Nový systém True Path na horní části hlavy výrazně usnadňuje míření díky reflexním bílým bodům, které dominují linii vašich očí. Tyto tři tečky mezi dvojitou čarou také velmi usnadňují zarovnání golfového míčku.

Mimo dobré zarovnání a založení za míček je TaylorMade Spider EX také pozoruhodně odpouštějící, pokud ho netrefíte přímo ve sweet pointu. Je to díky hliníkovému rámu a hlavě z uhlíkového kompozitu, které zvyšují MOI pro konzistentnější odpálení míčku a důležitou míru odpustnosti po celé ploše.

Upravená vložka Pure Roll má měkčí pocit a nový shaft Fluted Feel vyrobený ve spolupráci s KBS přispěl k celkově příjemnému a pohodlnému pocitu z tohoto putteru. Je o něco méně hranatý než loňský Spider X, ale pokud to vyhovuje vašemu oku, pak je to velmi odpouštějící a snadno sladitelný mallet putter.
 

 

PING 2021 ANSER 4 PUTTER

Ping Anser 4 je ideální pro golfisty, kteří dávají přednost měkkému pocitu při puttování a tmavé barvě. Nová řada Ping 2021 zahrnuje 12 modelů midmalletů a malletů, které díky použití nejméně tří materiálů v každé hlavě těží také z nové úrovně odpouštění při vašem puttování. Pro vyvážení pocitu, rolování a rychlosti míčku představila společnost Ping novou dvoudurometrovou vložku Pebax face insert. Přední vrstva je měkčí pro přesnost při kratších puttech, zatímco zadní vrstva je pevnější, aby poskytovala dobrou kontrolu rychlosti a vzdálenosti.

Čelní strana putteru má také mělké, rovnoměrné drážky, které údajně zajišťují konzistentnější kontrolu vzdálenosti po celé ploše putteru. Ping Anser 4 je čistokrevný král putterů. Malá bílá linie zaměřovače opravdu vyniká a měkký pocit z povrchu spolu s dobrou rychlostí a vlastnostmi rollování na vás udělají velký dojem.
 

 

COBRA KING 3D PRINTED AGERA PUTTER

Cobra King 3 D Printed Agera je pravděpodobně nejstabilnější putter na trhu, který si vůbec můžete zakoupit. Velice těžko najdete šetrnější putter, než jsou ty z řady 3D tištěných putterů Cobra. Model Agera má takovou úroveň stability, že při úderu do míčku přes ruce téměř nic necítíte, a to ani z paty nebo špičky putteru.

To se promítá do velmi konzistentní kontroly vzdálenosti, zejména u velkých vzdáleností na greenu. Pokud se tedy časem naučíte důsledně vyrovnávat líc, měl by se počet tří puttů, které během kola zahrajete razantně snížit. Říkáme "pokud", protože tento putter (a všechny puttery z této řady) jsou neobvyklé na pohled a nenabízejí tak velkou pomoc při zarovnávání, ale výkon za danou cenu zde představuje vynikající poměr ceny a kvality.
 

 

ODYSSEY WHITE HOT OG PUTTER

Odyssey White Hot OG sází na jednoduchý a klasický vzhled svých putterů. Přívlastek White Hot je legendou a původní golfové puttery White Hot od společnosti Odyssey jsou stále jedny z nejlepších putterů, které kdy byly vyrobeny. Společnost Odyssey vrátila jméno White Hot a jeho legendární přitažlivost pro rok 2021 s řadou putterů, které jsou vyrobeny tak, aby působily, zněly a fungovaly jako staré puttery White Hot, ale s dnešní technologií.

Původní pocit a zvuk staré vložky byl zachován díky dvoudílné uretanové vložce, která putter přenáší přímo do 21. století. Díky stříbrné PVD povrchové úpravě mají tyto puttery také mnohem prémiovější estetický vzhled. Celá tato rodina je k dispozici ve stylu blade s hlavou #1 a #1WS nebo ve stylu mallet s hlavou 2-Ball, #5 nebo #7. Všechny se dodávají se stejně fantastickou vložkou, takže jde jen o to, vybrat si tvar hlavy, který vám bude nejlépe vyhovovat při vašem puttování.
 

 

TAYLORMADE TP HYDRO BLAST BANDON 3 PUTTER

Jedná se určitě o jeden z nejjemněji vypadajících putterů v tomto seznamu a to je obrovské plus pro TaylorMade TP Hydro Blast Bandon 3. Stále je stejně odpouštějící a je vybaven čistými, jasnými pomůckami pro zarovnání a založení za váš míček. Působí robusně a nabízí překvapivě pevný a hlasitý zvuk při úderu vzhledem k hlubokým drážkám na vložce tváře hole. Ten však zůstává konzistentní po celé délce a rychlost je dostatečná na to, aby předala krátký, kontrolovaný úder a přesto dostala míček do jamky.
 

 

MIZUNO M.CRAFT 4 PUTTER

Mizuno se vrací na trh prémiových putterů se šesti modely M-Craft. Čtyřka je široká hlavou s krátkým šikmým hoselem vhodná pro ty, kteří mají menší dráhu při úderu. Mizuno u putterů nabízí měkký, ale pevný pocit a výběr ze tří povrchových úprav, včetně nastavitelné hmotnost hlavy hole. Všechny golfové puttery značky Mizuno jsou kované z prémiové uhlíkové oceli a poté krásně CNC frézované s naprosto nádherným výsledkem. K dispozici jsou také nastavitelné hmotnosti patek pro další přizpůsobení.
 

 

SIK PRO C-SERIES PUTTER

Technologie je základem značky putterů, které používá Bryson DeChambeau. Sik Pro C-Series má tradiční profil ve stylu žiletky se surově vypadající povrchovou úpravou, která nemá prémiový vzhled, jaký byste vzhledem k jeho ceně očekávali. Sik Pro C-Series nabízí konzistentní výkon při startu a odvalování díky speciální konstrukci čelní plochy hlavy putteru.

Působí pevně, ale přesto velmi příjemně. Je znatelně přesný z velké vzdálenosti a konzistentní, pokud jde o rollování a rychlost z velké vzdálenosti. Bohužel puttery SIK mají také prémiovou cenu, ale poskytují skutečně odpovídající výkon. Nastavitelný shaft/hosel a velký důraz na individuální přizpůsobení znamená, že si golfisté mohou lépe zvolit to, co skutečně vyhovuje jejich úderu při puttování.
 

 

BETTINARDI STUDIO STOCK 18 PUTTER

Odborně ručně vyrobený putter Bettinardi Studio Stock 18 je ideální pro hráče, kteří hledají kladívkový putter s výraznými vizuálními signály na greenu. Na trhu není tolik možností se středně malletovým putterem, značky se buď rozhodují pro full blade, nebo full mallet, a Bettinardi vytvořila jeden z nejlepších příkladů toho, proč může být tento styl putteru tak skvělý. Díky klasickému tvaru je velmi snadné zarovnat míček a zároveň poskytuje stabilitu při úderu, jakou byste od mid malletu očekávali.

Tento putter je vyroben s dokonalým důrazem na detail a jeho používání je pohodlné a bez námahy. Jelikož se jedná o model Bettinardi, je dodáván také s gripem Lamkin Sink Fit a elegantním krytem hlavy.
 

 

TAYLORMADE SPIDER FCG PUTTER

Další skvělý přírůstek do rodiny putterů Spider, Spider FCG od TaylorMade. Je skvělou volbou, pokud se vám líbí vzhled a pocit z putteru Spider EX nebo Spider X, ale chcete něco, co vypadá a působí trochu více jako designověji. Zarovnání ve tvaru T na horní části hole je pravděpodobně snazší na míření než u ostatních modelů z rodiny Spider a pro oko je rozhodně snazší zaměřit se na méně rušnou hlavu putteru.

FCG je zkratka pro předsunuté těžiště, což je dáno měděným závažím v blízkosti přední části hlavy. Nastavitelná závaží v patce umožňují golfistům vytvořit velmi přesný a specifický pocit z tohoto putteru, který není k dispozici u mnoha dalších na trhu. Pravděpodobně je méně odpouštějící než tradiční mallet, ale pokud toužíte po putteru, který elegantně spojuje nejlepší vlastnosti, je to skvělá volba.
 

 

SCOTTY CAMERON SPECIAL SELECT FASTBACK 1.5 PUTTER

Legendární řemeslné zpracování putteru Scotty Cameron přináší dokonalý pocit při puttování. Jeden z nejlepších putterů Scotty Cameron současnosti je jednoznačně Fastback 1.5. Je jedním z osmi klasických, PGA inspirovaných tvarů v řadě Special Select. Tvar se středně velkou malletou má dlouhou černou sightline, která velmi dobře pomáhá se zarovnáním za míčkem. Horní linie se v průběhu let stala tlustší, aby zahrnovala hmotnost, ale PGA trou golfisté chtěly, aby putter seděl na zemi plošeji a vypadal tenčí, toto je tedy ve finálě výsledkem.

Je subtilní a Cameron říká, že je to nejpodobnější tour putter, jaký kdy v sérii vyrobili. Všichni, kdo ho vyzkouší si zamilují pevný pocit, elegantní vzhled a konzistentní výkon.
 

 

PING HEPPLER TOMCAT 14 PUTTER

Puttery Ping Heppler Tomcat mají pevné, strojově opracované plochy bez drážek a proto míček rolluje o něco pevněji a rychleji. Na výběr je devět tvarů, které vyhovují různým vkusům. Vizuálně vyniká a snadno se zarovná za míček. Jedním z nejlepších putterů Ping v této řadě je Tomcat 14, u kterého Ping zkombinoval lehčí hliník s ocelí díky strategickému tvarování a rozmístění závaží a vytvořil tak extrémně vysoký MOI (Moment setrvačnosti).

Konstrukce Tomcat 14 má nejvyšší MOI ze všech putterů této řady a má také 14bodovou pomůcku pro zarovnání, která byla inspirována světly na letištní dráze.
 

 

WILSON STAFF INFINITE BUCKINGHAM PUTTER

Tento putter je přírůstkem do vynikající řady putterů Wilson Staff Infinite a velmi rozpoznatelného tvaru hlavy, který se stává stále oblíbenějším u mallet putterů na celém trhu. Stejně jako celá řada Infinite je i Buckingham vybaven technologií counterbalance, která kombinuje těžší hlavu a závaží gripu, čímž se bod vyvážení přesouvá blíže k rukám pro plynulejší a kontrolovanější puttovací úder. Je ideální pro začátečníky, kteří chtějí odpuštěním skrýt svou nedůslednost.

Model Buckingham se také standardně dodává s nadměrným gripem, který je skvělý pro golfisty, kteří používají metodu claw, nebo pro golfisty, kteří se přistihli, že příliš tvrdě drží tenký grip a chtějí měkčí pocit. Za velmi konkurenceschopnou maloobchodní cenu s prémiovým vzhledem a pocitem je Wilson Staff Infinite Buckingham skvělou volbou za nízkou cenu.
 

 


 

TAYLORMADE SPIDER SR PUTTER

TaylorMade Spider SR je velmi stabilní putter s menší hlavou, nabízí dobrou kvalitu. Třetí člen rodiny putterů Spider, který se dostal do našeho seznamu nejlepších putterů. Spider SR, je navržen tak, aby byl jedním z nejstabilnějších putterů v řadě Spider. SR je zkratka pro Stability Refined (zdokonalená stabilita) a stabilita vychází z tvaru křídla inspirovaného PGA Tour, který je vybaven dvěma zadními závažími pro nejvyšší výkon MOI. Spider SR má stejnou vložku TPU Pure Roll face insert, která je použita u modelu TaylorMade Spider EX, což zajišťuje měkký pocit s konzistentním rollováním a umožňuje golfistům maximalizovat kontrolu tempa na greenech.
 

 

ODYSSEY TOULON CHICAGO PUTTER

Odyssey Toulon Chigaco nabízí výjimečně krásný design a velmi dobré vyvážení do hlavy putteru. Všechny puttery řady Toulon jsou vybaveny technologií Stroke Lab společnosti Odyssey a každý putter se dodává s 20 gramovou hmotností. Existují i 7 a 40 gramové varianty v závislosti na tom, zda chcete lehčí nebo těžší pocit. K dispozici je devět modelů a jedná se o velmi jednoduchou a krásné široké kladívko, které je inspirováno modelem One Wide značky Odyssey.

Hluboké diamantové drážky vytvářejí měkký, ale ostrý pocit a skvělý roll, zatímco ohromující kouřová povrchová úprava v barvě uhlí je charakteristickým rysem rodiny Toulon. Vzhledem k vynikající kvalitě jsou modely Odyssey Toulon Design rozhodně nejlepšími puttery Odyssey, které si můžete v dnešní době koupit.
 

 

EVNROLL ER5 HATCHBACK PUTTER

Midlock Grip funguje takto: má patentovanou konstrukci rukojeti, která má nejhlubší rozměr povolený USGA. Umísťuje rukojeť do strany, což posouvá úhel shaftu od středu předloktí. Tím se typický loft devíti stupňů sníží na pouhé čtyři, což je podobné jako u jednoduchého předsazení. To pak vede k nastavení, které by mělo podpořit bezproblémový jednodílný puttovací úder bez rušivých částí, čímž se eliminují všechny nežádoucí pohyby vašeho zápěstí. Pokud jste dosud nevyzkoušeli putter typu Armlock, myslíme si, že tento putter by mohl poskytnout očekávaný moment, po kterém toužíte. Samozřejmě pokud se tedy potýkáte s nekonzistencí na greenech.
 

 

MACGREGOR MACTEC X 03 PUTTER

MacGregor Mactec X 03 je jeden z nejlepších putterů pro začátečníky. Pokud jednoduše hledáte slušný putter pro začátky na greenech, který vám neudělá díru do peněženky. Testovali jsme model č. 4, ale model č. 3 má podobný design a výkonnostní charakteristiky. Je to putter typu mallet, který vám poskytuje stabilitu při úderu a není příliš netrestá při úderech mimo střed. Design MacGregor Mactec X 03 má velmi oblíbený tvar hlavy, který lze vidět u některých prémiových značek a funguje skvěle s užitečnou bílou linkou, která pomáhá při zarovnávání. Skvělá a cenově dostupná možnost, jak začít na greenech a získat jistotu na jedné z nejtěžších částí golfu.
 

 

A jaký golfový putter jste se rozhodli pořídit?

Jde o nejdůležitější golfovou hůl ve vašem bagu, takže se musíte zamyslet nad tím, co chcete a co rádi používáte. Design vzbuzující důvěru, který lahodí vašemu oku a vyhovuje vám při úderu, může zachránit nespočet ran na greenech a snížit tak váš hendikep. Jaké jsou tedy věci, které byste měli ještě před nákupem promyslet?

Design hlavy

Puttery se dodávají v tradičním provedení Blade, Mid-Mallet nebo Mallet. Všechny tři styly mají pro každého hráče svá pozitiva i negativa a naštěstí spousta značek používá technologie všech tří stylů.

Mallet puttery bývají mnohem větší než blade a obvykle se dodávají v různých tvarech a velikostech. To pomáhá v řadě ohledů. Většinu hmotnosti mallet putteru lze většinou nalézt v líci hole, nicméně díky jeho konstrukci lze hmotnost přerozdělit do jiných částí hlavy, což může pomoci stabilizovat váš úder. Hmotnost putteru po obvodu hlavy hole nabízí lepší rovnováhu, než jakou může nabídnout putter s hlavou blade.

Mallet puttery mají také obvykle větší sweet spot, což může být výhodné. Pokud jste hráč, který má problémy s důsledným odpalováním puttů ze středu plochy (sweet pointu). Hmotnost hlavy hole zde také pomáhá, protože snižuje zakřivení dráhy putteru během úderu. Navíc pokud máte problémy se zarovnáním, mohl by pro vás být vhodnou volbou putter typu mallet. Zarovnání hraje při puttování zásadní roli, protože jde o přesnost a mallet putter zde může být přínosem, protože pomáhá vašim očím.

Blade putter je mnohem jednodušší, pokud jde o design a bude vyhovovat klasikům. Blade puttery také obvykle vyhovují hráčům s obloukovým úderem, protože hlava hole je umístěna na špičce.
 

 

Pocit při puttování

Zde nemluvíme jen o pocitu a zvuku, který míček vydává při odpalu od líce hole, ale také o tom, jak putter cítíte v rukou. Tišší zvuk přispívá k měkčímu pocitu, zatímco hlasitější zvuk se obvykle projevuje pevnějším pocitem. Tvrdší pocit je často výsledkem mělkých nebo žádných drážek na líci, kde se zvuk nemůže tak účinně rozptýlit. Fungují lépe s golfovými míčky s měkčím pocitem, zatímco puttery s měkčím pocitem fungují nejlépe s golfovými míčky s tvrdším pocitem.

Můžete si pořídit puttery s nastavitelným závažím v patce, které změní pocit z putteru. Pokud je například váš úder poměrně plynulý a pomalý, těžší putter ho bude více podporovat. Trhaví golfisté mohou dát přednost lehčímu putteru, i když volba větší hmotnosti může tento pocit snížit, v závislosti na tom, jaké jsou vaše cíle. Úchop putteru hraje velkou roli v tom, jak se cítíte při práci s putterem jistí. Pořiďte si takový, který se vám bude dobře držet a pohodlně sedět v rukou a zároveň vám umožní vracet hlavu putteru zpět k míčku rovně a důsledně.

Vzhled putteru

Měli byste si pořídit putter, jehož vzhled se vám líbí, protože estetika může hrát roli při zvyšování nebo snižování sebedůvěry na greenech. Blade puttery nenabídnou takovou pomoc při zarovnávání, ale jsou stále oblíbené kvůli tomu, jak působí a úroveň odpouštění se u nich technologicky každým rokem zvyšuje.

Mallet puttery mají větší plochu, a proto mohou poskytnout větší pomoc při rovném nastavení hlavy putteru za míček. Střední mallety jsou někde uprostřed a nabízejí slušnou úroveň asistence, aniž by vypadaly příliš těžkopádně.

Cena putteru

Naším posledním tipem je zamyslet se nad cenou, protože i když existují drahé prémiové modely, tak z druhé strany také existují modely, které nabízejí vynikající cenu vs. výkon. Všechny puttery pohánějí míček směrem k jamce, ale dělají to různými způsoby. Pokud je pro vás důležitější výkon než vzhled nebo pocit, existuje spousta cenově výhodně dostupných variant, které odvedou stejně dobrou práci. Vy pak můžete v klidu utratit více peněz za jiné golfové vybavení.

Doufáme, že se vám tento průvodce a obří test nejlepšími puttery současnosti líbil a pomohl s výběrem toho správného přímo pro vás.

A na co nezapomenout až si pořídíte nový putter na golf?

Jako obvykle připomínáme, nazapomeňte si zkontrolovat, zdali máte platné pojištění vašeho golfového vybavení, vás i vašeho golfového vozíku. Přejeme pěknou hru!

Autor článku

Zuzana Heřínková
Zuzana Heřínková
Assistant Head Copywriter

Vydáno: 25/11/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 288

Spočítat pojištění