10 tipů, jak může golfista zahrát nejlepší kolo v životě

Jednou za čas se to skutečně stává. Hrajete opravdu skvěle a z golfového hřiště odcházíte zcela nadšeni. Hraji golf celkem dlouho a mohu vám upřímně říci, že zažijete spíše více zklamání než skvělých kol. Možná právě proto jsou ta skvělá kola výjimečnější a o to zábavnější. V každém případě se pojďme blíže podívat na určité dovednosti, které budete potřebovat, abyste na golfovém hřišti zažili mnohem více těch dobrých dnů.

Ovládejte golfový švih

Možná jste to už slyšeli od mnoha jiných golfistů, přesto to vždy stojí za zopakování. Pokud máte dobrý úchop, je pravděpodobnější, že budete míček odpalovat rovnou plochou hole a trefovat tak rovnější rány. Díky tomu bude váš golf mnohem snazší. Pokud jde o držení těla, je zapotřebí, abyste se prohnuli v bocích a ruce nechali viset pod rameny s mírným pokrčením v kolenou. Správné držení těla pomůže zlepšit kontakt golfové hole s míčkem a tyto dvě věci dohromady jsou základem každého švihu.

Správný úder hole

I když se to může zdát příliš samozřejmé, správný úder holí do sweet spotu je základním klíčem ke vzdálenosti, přesnosti a celkové konzistenci vaší hry. Umožní vám to využít technologie, kterou golfová hůl nabízí ve svůj prospěch.

Jedním ze způsobů, jak to lze dobře trénovat, je označit si líc hole páskou nebo pudrem, abyste po impaktu viděli, kam na líci hole udeříte. Dalším z velice oblíbených cvičení je použití kupříkladu týček k vytvoření branky. Jedno týčko umístěte mimo špičku, druhé mimo patu hole a švihněte hlavou hole skrz ně, aniž byste zasáhli některé z týček. Začněte s menšími a pomalejšími švihy, dokud si nevytvoříte drážku uprostřed. Jakmile se vám to podaří, postupně zvyšujte švihovou rychlost.

Umět zahrát jiný typ rány

Někdy může vaše hra na hřišti připomínat spíše jízdu na horské dráze než konzistentní golf. Může být zábavná, ale také děsivá a absolutně nekontrolovatelná. Když cítíte, že se vaše hra blíží spíše ke špatnému kolu, ujistěte se, že máte k dispozici plán B, na který se můžete spolehnout. Tím mým je jednoznačně rána s příklepem.

Udržujte drivy ve hře

K dosažení vašich nejlepších životních kol, bude vždy patřit dobrá hra driverem. Dobré drivy vám usnadní hru celé jamky. A jak maximalizovat své šance na dobrou a dlouhou trefu driverem? Důležitým klíčem je správný náklon ramen při odpalu, kdy je vaše přední rameno při impaktu vždy výše než rameno zadní. To vám určitě pomůže odpálit míček více do výšky a solidní vzdálenosti.

Zkalibrujte si kontrolu vzdálenosti wedge

Nejlepší kolo ve vašem životě bude vyžadovat úctyhodnou krátkou hru, která vždy pokryje vaše chyby. Abyste toho dosáhli, měl by být solidní kontakt s vašimi chipy a pitchi samozřejmostí - což znamená vyčlenit si na chipování a pitchování více času, než si myslíte, pokaždé, když jste na driving range. A když už to děláte, využijte příležitosti a zkalibrujte své pitche i chipy v krocích ideálně po 10 metrech (10, 20, 30 metrů atd.) podle velikosti a rychlosti vašeho švihu. Tyto informace si buď zapamatujte nebo zapište a použijte je při příští hře na golfovém hřišti.

Eliminujte trojputty

Nikdy nebudete schopni zcela eliminovat trojputty, ale vaše životní gofové kolo se téměř vždy shoduje se skvělým puttováním a perfektní kontrolou vzdálenosti. Schopnost dobře číst greeny a kontrolovat vzdálenost vyžaduje dobrou techniku a praxi - ale také kvalitní přípravu. Osobně znám velice málo golfistů, kteří používají green book, když jdou hrát. Opravdu si ji zkuste prostudovat! Green book vám dá vždy správný údaj co vaše oči ani nemusí vidět.

Vědět, kam NECHCI hrát

Dobré skóre vychází z udržení míčku ve hře. Všichni známe místo, kam chceme míček odpálit, ale někdy je stejně důležité vědět, kam rozhodně nechcete hrát a kam nesmíte minout. To samozřejmě znamená vodní překážky a místa mimo golfové hřiště, ale někdy to může znamenat i fairwayový bunker nebo krátký boční chip. Někdy to také znamená vzít si kratší golfovou hůl, abychom se těmto oblastem vyhnuli, nebo mířit dál, takže špatná rána - například slice - je stále ve hře. Neplánujte pouze nejlepší rány, ale zvažte, co často děláte, když míček netrefíte správně, a zapracujte to do svého herního plánu.

Chipujte oproti pitchi, kdykoli je to možné

Vaše nejnižší skóre nepochází jen z toho, že trefujete solidní rány, ale že máte hratelné chyby. Při rozhodování, kterou ránu pro krátkou hru trefit, byste měli téměř vždy volit chipping, pokud je to možné, oproti pitchingu. Pitching znamená větší švih, který pošle míček výše a chipování vyžaduje menší švih, přičemž váha je přenesena na přední nohu, což pomáhá garantovat lepší kontakt se zemí po odpalu míčku. S menším pohybem budete mít jednoduše i větší prostor pro možnou chybu.
 

Ovládejte stres a zaměřte se na silné stránky

Tuto radu mi kdysi dávno dal můj velice dobrý kamarád a věřím, že je součástí k dosažení nejlepšího golfu pro každého golfistu. Pokud děláte chyby ve hře a vaše krátká hra vás může zachránit tj. můžete se na ni spolehnout, podvědomě omezíte stres z toho, že se často ocitáte v nějakých problémech. Nemusíte být dokonale rovní nebo hrát ukázkové draw a nemusíte hrát ani ty nejhezčí rány, ale pokud jste stále ve hře, vždy můžete skórovat.

Mějte rutinu před každou ránou

Hrát nejlepší golf často vychází z toho, že se dostanete do správného rytmu švihu a rutiny. Jakmile si tuto rutinu definujete, měli byste si ji a stále opakovat. Toto soustředění a ochota opakovat stejnou rutinu vám pomůže dosahovat trvalých úspěchů a zůstat v klidu. Když budete sledovat nejlepší golfisty světa, kteří hrají golf na nejvyšší úrovni, uvidíte, že před každým úderem dělají pokaždé přesně to samé. To jim pomáhá udržet si soustředění a také tato aktivní rutina jim pomáhá udržovat se v pohybu, což vede k tomu, že jste atletičtí a klidní.

Pamatujte, že zahrát nejlepší golfové kolo v životě neznamená, že hrajete naprosto dokonale a každý úder trefíte přesně podle plánu. Téměř všechna golfová kola mají své vrcholné a slabší momenty. Jde o to udržet slabší momenty na minimu a vědět, jak je překonat s co nejmenšími škodami. Fantastická krátká hra je naprostou nutností, stejně jako dobrý pozitivní přístup. Nikdy se nepřestávejte učit a snažte se neustále zlepšovat. Pokuste se při každé ráně ze sebe vydat to nejlepší.

A hlavně si nezapomeňte užívat ty skvělé rány a radosti z golfu!

Autor článku

Petr Venclík
Petr Venclík
Chief Executive Officer

Vydáno: 07/08/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 3421

Spočítat pojištění