10 nejlepších golfových hřišť ve Švédsku

Navzdory dlouhým zimám se ve Švédsku nachází řada fantastických golfových hřišť, včetně několika nejlepších hřišť kontinentální Evropy. Z této krásné země vzešli také jedni z nejznámějších golfistů na světě, včetně bývalého šampiona Open Henrika Stensona a nejlepší golfistky všech dob Anniky Sorenstamové.

Každý, kdo do této skandinávské země cestoval, ví, že Švédové patří mezi golfově nejbláznivější lidi na světě. Díky tomu zde můžete objevovat nepřeberné množství hřišť světové úrovně. Vzhledem k topografii země jsou tato hřiště ve Švédsku tak rozmanitá, jako nikde jinde. Od autentických linksových golfových hřišť přes zalesněné skvosty až po mistrovská hřiště - přinášíme přehled těch nejlepších hřišť ve Švédsku.

Vallda Golf & Country Club

Vallda Golf & Country Club byl inspirován tradičními vřesovišti v písečném pásu Surrey/Berkshire. Není tedy asi žádným překvapením, že návrhem tohoto golfového hřiště, které bylo otevřeno s velkým ohlasem v roce 2009, byl pověřen Martin Hawtree. Hřiště Vallda se nachází nedaleko Göteborgu a díky své pružnosti a pevnosti trávníku je ve Švédsku naprosto jedinečným zážitkem. Otevřené a relativně rovné hřiště je hratelné pro všechny úrovně pokročilosti. Nicméně odvážné bunkry a zvlněné greeny jsou vzrušující a nezapomenutelnou výzvou a zajišťují, že Vallda patří mezi nejlepší švédské golfové zkoušky.

Ullna Golf Club

Ullna Golf Club je golfové hřiště, které se nachází pouhých 12 km od Stockholmu a má nádhernou polohu u jezera, je jedním z nejoblíbenějších švédských golfových hřišť. Slovo voda je pro tento malebný areál pojmem. Podél břehů jezera, které v zimě slouží jako kluziště, se téměř na každé jamce nachází voda. Golfový klub Ullna byl založen v roce 1981 a nabízí sbírku skutečně výjimečných jamek, zejména těch, které jsou pevně přitisknuté k vodní hladině. Je to těsné a náročné golfové hřiště, na které se vyplatí nezapomenout a vzít si s sebou dostatek míčků. Budete je potřebovat!

Vasatorps Golfklubb

Vasatorps Golfklubb je jedním z nejzajímavějších švédských golfových klubů s 54 fantastickými jamkami. Toto místo je již dlouho považováno za jedno z nejlepších švédských hřišť a mistrovské golfové turnaje se zde konaly již v 70. letech. Mezi několik špičkových hráčů, kteří si zde připsali tituly na European Tour, patří i Seve Ballesteros a Greg Norman.

Hřiště TC, které se nachází východně od Helsingborgu, se otevřením v roce 2008 dostalo na zcela novou úroveň. Nové hřiště, postavené s ohledem na turnajovou hru, nabízí devět nových jamek a je korunním klenotem resortu. Zatímco TC je nyní hodnoceno jako jedno z nejlepších švédských hřišť, Classic je tradičnější zkouškou s výrazným zastoupením vody.

Sand Golf Club

Ze skromných začátků se Sand Golf Club stal jedním z nejlepších švédských golfových hřišť. Hřiště bylo postaveno na místě staré bramborové farmy a otevřeno v roce 2006 s cílem stát se nejlepším vnitrozemským linksovým hřištěm v zemi. Za designem hřiště, které se vyznačuje silnými bunkry, stojí Arthur Hills a Steve Forrest. Golfové hřiště Sand Golf Club charakterizují písečné nástrahy, velké pasti čnící z odpaliště a bunkry se strategicky rozmístěnými bunkry, které zachytí jakoukoli nezdařenou ránu. Na hřišti je také spousta vody, a to i na charakteristické závěrečné jamce.

PGA of Sweden National

Účast Kylea Phillipse na návrhu hřiště PGA je obvykle spolehlivým znakem jeho kvality. To je jistě případ hřiště PGA of Sweden National, které bylo po deseti letech plánování otevřeno s velkým ohlasem v roce 2009. V resortu nedaleko Malmö se nachází 45 jamek podle Phillipsova návrhu, a tak není divu, že PGA of Sweden patří k nejlepším golfovým resortům v zemi.

Původní návrh Links připomíná spíše skotské přímořské hřiště než rozvržení typické pro Skandinávii. Nicméně i přes obrovské množství zeminy přesunuté při stavbě si zachovává mimořádně přirozený dojem.
Uznávaný designér stál také u zrodu hřiště Lakes, které bylo otevřeno o rok později a konkuruje hřišti Links jako nejlepšímu layoutu v letovisku. Hřiště je řazeno mezi 100 nejlepších hřišť v Evropě a zdá se, že s postupujícím zráním bude jeho design dále stoupat. Uznávaný komplex se nachází nedaleko Malmö a je snadno dostupný z celého Švédska, Dánska i severní Evropy.

Barsebäck Golf Country Club

Barsebäck Golf & Country Club má bohatou historii mistrovství, protože hostil Solheim Cup a řadu skandinávských Masters. Hřiště se nachází na západním pobřeží Švédska, pouhých 20 km severně od Malmö. Místo je domovským klubem šampiona Open z roku 2016 Henrika Stensona a může se pochlubit dvěma báječnými hřišti. Hřiště Masters, které by dějištěm dramatického evropského vítězství v roce 2003, je rozmanitou a náročnou záležitostí. Hřiště se zpočátku prodírá hustým lesem, aby se na zadní devítce otevřelo a nabídlo báječný výhled na moře. Stejně jako několik opravdu těžkých jamek, které jsou pevně přitisknuté k Oresundu. Kratší hřiště Donalda Steela možná nemá mistrovský rodokmen. Přesto je to okouzlující golfové hřiště, které byste při návštěvě letoviska neměli přehlédnout.

Halmstad Golfklubb Tylosand

Tento 36ti jamkový golfový klenot se nachází západně od Halmstadu v krásném Tylösandu na výběžku, který vybíhá do Kattegatské úžiny. Halmstad Golfklubb má v současné době rozsáhlou čekací listinu, což svědčí o tom, že se bezpochyby jedná o jedno z nejlepších hřišť ve Švédsku. Vzniklo v roce 1930 a na jeho designu se podíleli Frank Pennick a Donald Steel. Přestože se nachází tak blízko moře, že můžete cítit slaný vzduch, oba layouty se proplétají alejemi vzrostlých stromů. Je to opojná kombinace, která přivedla některé z nejlepších golfistů, aby se utkali se skvělou zkouškou Halmstadu. V roce 2007 se zde konal Solheim Cup a v průběhu let se zde představili také nejlepší evropští amatéři.

Visby Golfklubb

Visby Golfklubb je nádherné místo k návštěvě. Visby je největší město na ostrově Gotland a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je považováno za nejzachovalejší středověké město ve Švédsku. Pro golfisty je však návštěva Visby především návštěvou zdejšího báječného golfového hřiště. Hřiště Visby Golfklubb, které je dlouhodobě považováno za jedno z nejlepších švédských hřišť, je klasickou kombinací přímořského a parkového hřiště. Vrcholem je šestá jamka, krásný par 5, který vede podél okraje vody a je o to náročnější, že baltský vítr málokdy polevuje. Výhledy na moře jsou opravdu výjimečné. Hřiště prošlo v roce 2007 významnou rekonstrukcí a od té doby hostilo řadu profesionálních akcí.

Falsterbo Golf Club

Golfový klub Falsterbo byl založen v roce 1909 a je třetím nejstarším klubem ve Švédsku. Díky jedinečné poloze v oblasti přírodních krás na poloostrově Falsterbo je hřiště jednou z nejautentičtějších zkoušek linksového golfu ve Skandinávii. Ze tří stran ho obklopuje Baltské moře, a tak je vítr vždy důležitým faktorem. Pravidelné poryvy zhoršují výzvu, kterou představuje trestný rough a bílé písečné pláže. Pláže jsou ve skutečnosti ve hře na řadě jamek. Nikde to neplatí více než na 18. jamce s parem 5, kde se golfisté musí vyhnout oslnivě bílému písku, který se táhne po celé délce jamky.

Bro Hof Slott Golf Club

Hřiště Stadium Course v Bro Hof Slott nedávno přivítalo nejlepší evropské hráče na turnaji Scandinavian Masters. Robert Trent Jones Jr. navrhl mistrovské hřiště, které bylo během několika měsíců po otevření označováno za nejlepší švédské hřiště. O dva roky později přibylo hřiště Castle a Bro Hof Slott se tak upevnil na pozici golfové destinace, kterou musíte ve Stockholmu navštívit.

Hřiště v Bro Hof Slott je obrovské, ze zadních odpališť měří přes 8 000 yardů. Ve skutečnosti je vše na hřišti Bro Hof Slott postaveno ve velkém měřítku. Mnoho fairwayí je pokryto obrovskými bunkry. Slavné hřiště se klikatí kolem řady jezer, přičemž některé jamky jsou z obou stran lemovány vodou. Je to skličující nabídka, která však pravděpodobně představuje nejzábavnější golfovou zkoušku ve Skandinávii.
Druhé hřiště, Castle Course, je výrazně odlišnou výzvou než dlouhé a náročné hřiště Stadium. Hřiště má vřesovištní charakter a pohybuje se mezi lesem a otevřenou krajinou.

Na co nezapomenout než vyrazíte na golfovou dovolenou do Švédska?

Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou na golfem, nezapomeňte si vždy ověřit, zdali máte platné golfové pojištění, které chrání vás, vaše okolí i vaši výbavu na golf v každé situaci.

Autor článku

Bc. Petra Zhánělová
Bc. Petra Zhánělová
Copywriter

Vydáno: 14/11/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 512

Spočítat pojištění