Co je to footgolf, pravidla a kde si ho můžete zahrát?

Footgolf slangově fútgolf je relativně mladý sport, který vznikl spojením a kombinací prvků golfu a fotbalu v roce 2008. Footgolf je vhodný jako zábava pro partu kamarádů i rodiny s dětmi, neboť se nejedná o příliš nákladnou aktivitu. Footgolf tak vychází primárně z golfu, pouze se liší tím, že golfový míč nahradil míč fotbalový a po golfovém hřišti jím pohybujete za pomocí kopů jako ve fotbale, bez nutnosti dalšího náčiní jako jsou nákladné golfové hole. Footgolf se hraje na přizpůsobených golfových hřišťích, kde jsou místo jamek pro golfový míček jamky o velikosti 50-53 cm.

Golfové hřiště na footgolf má celkem 9 nebo 18 jamek jako v golfu, ale jelikož se jedná o velice mladý sport, nalezneme několik foot golfových hřišť, které mají atypický počet jamek, neboť se teprve budují. Identicky jako u golfu je cílem dostat míč na fotbal do jamky na co nejmenší počet kopnutí. Převládájí zde jamky o velikosti na 4 nebo 5 kopů z výchozího odpaliště. Nespornou výhodou footgolfu je, že je téměř nenákladný a nemusíte dlouhá léta trénovat golfový švih nebo kupovat drahé golfové vybavení a pokud vám jde alespoň trochu fotbal, footgolf určitě musíte vyzkoušet. Další výhodou je, že ho mohou hrát lidé všech výkonnostních kategorií i věkových skupin.

Základní pravidla footgolfu

Mezi vhodné oblečení patří plátěné kraťasy či kalhoty, štulpny, turfy nebo tenisky, třiško s límečkem. Pozor nikoli však kopačky!

Zarezervujte svůj startovní čas, ve který budete chtít startovat z první jamky. Po příjezdu do areálu uhraďte na recepci hrací fee. Na startu první jamky je třeba být 10 minut před začátkem, tzn. že uvidíte startovat flight před Vámi a sami budete připraveni odstartovat přesně ve stanovený čas. O pořadí na startu rozhoduje los, či jiná domluva s hráči ve flightu, před startem si hráči vymění své scorekarty tak, aby každý hráč zapisoval své skóre a skóre jednoho spoluhráče z flightu. Pořadí ve hře se určuje dle míče, který leží nejdále od jamky – mezitím se ostatní spoluhráči z flightu připravují na svůj odkop. Na odkopišti následující jamky hráči odkopávají dle výsledků na předchozí jamce. Za rovného stavu se bere v potaz pořadí odkopů z odkopiště předchozí jamky.

Z důvodu plynulosti hry zapisujeme skóre vždy na odkopišti další jamky, mezitím, než odehrají spoluhráči. Pokud leží míče blízko sebe, či má hráč pocit, že by mohl míč spoluhráče, který je blíž jamce zasáhnout, požádá o jeho omarkování. Markování se provádí za pomocí mince, či předmětu, který neovlivní kop míče spoluhráče z flightu. V případě dosažení 10 kopů na jamce je z důvodu plynulosti hry doporučeno míč zvednout a hrát opět až na další jamce. Pokud hráč kope z bunkeru (písečné překážky) uhrabává po sobě stopy do stavu, jakoby v překážce vůbec nebyl. Hráči neustále sledují hru okolo sebe, jelikož golfové jamky se míjí. Pokud hráč uslyší vykřiknutí slova „FÓR“, znamená to, že na jeho směr letí golfový míč a je neprodleně nutné zaujmout polohu v podřepu s rukami na hlavě.

Golfová etiketa footgolfu

Marshal má právo vykázat z foot golfového hřiště hráče kteří nedodržují golfovou etiketu a nechovají se dle pravidel slušného chování zejména pak v případech: Chovají se hlučně a vyrušují okolní hráče (bráno v potaz, že se při hře nemluví, nechodí a nijak nenarušuje koncentrace golfisty, či footgolfisty zrovna, když je v přípravě na úder). Nerespektují tempo hry a zdržují golfisty, kteří jdou za nimi. Úmyslně poškozují svou hrou, či chováním travnaté plochy. Opakovaně nerespektují nařízení marshala, či vedoucí recepce. Nemění pořadí jamek a neopakují již zahrané rány, příp. jamky. Nedodržují maximální počet osob ve flightu (4 osoby). Vstupují, či hrají z jamkoviště pro golfisty (místa, kde jsou umístěny jamky pro golfisty). Hráči footgolfu nechávají hrát doprovod, který nemá zaplacené fee na hřiště.

Marshal je osoba odpovědná za chod na foot golfovém hřišti. Je oprávněná vykázat kteréhokoliv hráče, který se provinil v některých výše zmíněných bodech, či porušuje provozní řád areálu. Hráči zaniká nárok na vrácení vstupního poplatku.

Kde si mohu footgolf zahrát?

Prozatím není v ČR mnoho hřišť uzpůsobených pro footgolf, ale to se jistě v budoucnu změní. V tuto chvíli si můžete zahrát foogolf na následujících hříštích - Luby, Písek, Yard Resort, Ještěd a Botanika.

Kontakt na českou footgolfovou asociaci

Základní údaje
Česká footgolfová asociace, z.s.
V Mezihoří 2448/6, 180 00 Praha 8, Česká republika
Jakub Hladík - president
tel. +420 608 969 908
e-mail: info@footgolf.cz
číslo účtu: CZ - 270 079 7435/2010 (FIO BANKA)

Autor článku

Štěpán Sochor
Štěpán Sochor
Copywriter

Vydáno: 31/01/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 55

Spočítat pojištění