Golf & Country Club Svobodné Hamry

Krásné 9ti jamkové golfové hřiště Golf & Country Club Svobodné Hamry bylo postaveno v roce 1999. Golfové hřiště na Hamrech se nachází v malebné lokalitě řeky Chrudimky uprostřed krásné přírody a lesů Vysočiny. Celý areál nabízí golfistům všech úrovní možnost komplexního golfového tréninku. Hřiště má široké fairwaye a proto také dokáže méně přesným golfistům odpustit i nějakou tu špatně zahranou ránu. Profil jednotlivých jamek je spíše rovinatý, hráči při hře neabsolvují žádné velké převýšení. Délka golfového hřiště Golf & Country Club Svobodné Hamry jej řadí mezi náročnější golfová hřiště v České republice.

Upravená devítka Svobodné Hamry od roku 2012

V roce 2012 došlo ke změně v uspořádání a hraní golfové hřiště na Svobodných Hamrech. Díky dostavbě nové tříparové jamky majitelé získali možnost změnit a také zkvalitnit stávající podobu golfového hřiště. Byla uzavřena dosavadní jamka č.7 a nahrazena touto novou jamkou. Nová devítka má tyto parametry: Muži: 111 m, ženy 103 m. Změna by měla přinést lepší odpaliště, spravedlivější hru (bez nenadálých odskoků do vodní překážky), první dvoupatrový green na golfovém hřišti a navíc krásný rozhled z nového greenu.

Došlo také proto k přečíslování části stávajících jamek. Nová devítka byla již znormována. Nová norma (muži CR 72,3 a SR 123, ženy CR 74,1 a SR 129) je o malý kousek těžší než norma starého hřiště.

Tréninkové plochy a ceník Golf Svobodné Hamry

Golfové hřiště a celý areál ve Svobodných Hamrech nabízí golfistům možnost komplexního golfového tréninku. Vedle mistrovského devítijamkového golfového hřiště můžete využít tréninkové plochy pro nácvik všech golfových disciplín. Je pro vás připraven drivinge range o délce 250m, putting green o velikosti téměř 400m2 a jamka č.10 pro nácvik krátké hry zakončená malým greenem.

Průměrná cena hracího green fee na 9/18 jamek stojí mezi 300.- Kč až 800,- Kč

O golf clubu Svobodné Hamry

Golf & Country Club Svobodné Hamry z.s. (GCCSH) je zapsaný spolek, založený v roce 1995 s posláním vycházejícím ze stanov - cíle činnosti GCCSH jsou: 

- Rozšíření golfu do východních Čech
- Vytvoření podmínek pro aktivní provozování golfové hry včetně služeb spojených s touto činností
- Výchova a výuka golfu se zaměřením na nové členy a mládež
- Napomáhání rozvoji turistického ruchu ve východních Čechách

Pro naplnění výše uvedených cílů GCCSH postavil a provozuje devítijamkové golfové hřiště ve Svobodných Hamrech v obci Vysočina. Patří tak mezi menšinu golfových klubů, které dnes jako občanské sdružení nejen poskytují možnost svým členům hrát golf, ale také jsou majiteli a provozovateli golfového areálu. 

Fungování GCCSH je řízeno výborem, voleným na členských shromážděních na dvouleté volební období. Do čela výboru je volen Prezident, který je spolu s jedním členem výboru statutárním orgánem GCCSH. Na činnost Výboru GCCSH dohlíží Revizor, který je také volen na dvouleté období. Každodenní život klubu řídí Manažer GCCSH, ten je přímo zodpovědný výboru GCCSH.

Historie, místo a charakteristika golfu Svobodné Hamry

Všechno začalo pod Veselým kopcem na jaře L.P. 1994. Tehdy v údolí Chrudimky, mezi Svobodnými Hamry a Dřevíkovem, vzlétly první golfové míčky „na zkoušku“. Bylo  u toho pět pražských golfistů. Odpalovali na čerstvě posekané louce a mířili na místa, kde se míčky daly najít. Kouzlo vysokých drah svištících bílých míčů se prolnulo s kouzlem zelených lesů. A v tichu po dopadech míčků bylo cítit: tady je to správné místo pro golf!

Následných konzultací v terénu se zúčastnili zkušení golfisté: m.j. místopředseda České golfové federace (ČGF) Prokop Sedlák, nestor karlovarského golfu Karel Collino a golfový architekt Jiří Velden. V jeho atelieru vznikly první studie hamerského hřiště - devíti i osmnáctijamková varianta. Koncem roku 1995 byl založen Golf & Country Club Svobodné Hamry (GCCSH) -  jako první golfový klub v Pardubickém kraji a čtrnáctý v České republice. V r. 1996 byl GCCSH přijat za člena ČGF. Dnes je jedním ze 170 klubů v ČR a má jedno z nejkrásnějších a technicky nejnáročnějších přírodních hřišť. Hrají se zde prestižní turnaje např. II. Ligy, pohár klubů družstev, kvalifikace družstev mládeže pro mistrovství republiky a Regionální Tour.

Autorem stávající koncepce je první prezident klubu Ferdinand Peroutka. Výstavba hřiště byla financována výhradně z prostředků členů klubu. Velkoryse pojaté přírodní hřiště v nadmořské výšce 540 m je  citlivě zasazeno do 2. a 3. zóny CHKO Žďárské vrchy.  Celkovou délkou 5952 m ze žlutých značek patří k nejdelším v ČR. Kompletní devítka byla ČGF znormována na podzim 1999 podle USGA Course Rating na par 72 a přenormována v r. 2002 a 2011. V rámci posledního normování byla přidána nová jamka č. 9 (uzavřena bývalá sedmička) a změněno pořadí jamek 7 – 9. Na podzim 2006 byl za pomoci sponzora vybudován automatický zavlažovací systém všech jamkovišť a odpališť. Třicetihektarový areál uprostřed smrkových a březových lesů GCCSH využívá na základě nájemní smlouvy uzavřené na 50 let. Klubovnu a driving range GCCSH využívá podle dohody s jejich majiteli.

Golfový klub GCCSH funguje jako občanské sdruženíje financován  z prostředků svých  členů a z provozu hřiště. V současné době má 617 členů, z toho více než dvě třetiny hráčů s hendikepem, který jim umožňuje hrát na všech hřištích v ČR i ve světě. V  roce 2004 navázal vzájemně výhodnou  sportovní a společenskou spolupráci s  Ringhoffer Golf Clubem ve Štiříně u Prahy. Členové obou klubů mají bezplatně k dispozici dvě devítijamková hřiště s kompletním příslušenstvím. Hráči GCCSH  využívají i recipročních slev na 20 golfových hřištích dalších klubů v ČR. GCCSH má své cvičitele, kteří jsou oprávněni zájemce o golf teoreticky i prakticky připravit ke zkoušce ze základní golfové způsobilosti a k získání handikepu 54.

Na co nezapomenout než vyrazíte na golf?

Pokud se chystáte vyrazit za golfem přímo na Svobodné Hamry nebo jiné golfové hřiště v ČR či zahraničí, nezapomeňte si vždy ověřit, zdali máte platné golfové pojištění, které chrání vás, vaše okolí i vaši výbavu na golf v každé situaci pro příslušnou sezónu golfu.

Autor článku

Bc. Petra Zhánělová
Bc. Petra Zhánělová
Copywriter

Vydáno: 08/04/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 153

Spočítat pojištění