Rozmach golfu v Saúdské Arábii

Zdá se, že Saúdská Arábie bude následovat Abú Dhabí a Dubaj a stane se golfovou destinací světové úrovně díky novým hřištím navrženým Jackem Nicklausem a Gregem Normanem. Království v únoru hostilo turnaj Saudi International, který se koná již třetím rokem a je posledním ze tří turnajů v rámci "Gulf Swing" na European Tour, po The Abu Dhabi Championship a Dubai Desert Classic. Turnaj, který se konal na hřišti Royal Greens Golf & Country Club, vyhrál světový hráč číslo jedna Dustin Johnson a zúčastnili se ho například vítězové majorů Justin Rose, Bryson DeChambeau, Phil Mickelson a Patrick Reed.

Turnaj stojí v čele ambiciózních plánů, jejichž cílem je proměnit zemi s pouhými 5 000 golfisty v přední golfovou destinaci a posílit tak nabídku zábavy a cestovního ruchu v zemi. Plány byly navrženy organizací Golf Saudi, která byla založena v roce 2018 za účelem podpory tohoto krásného sportu v zemi a jsou součástí její strategie "Vize 2030", v jejímž rámci má být do té doby vybudováno 13 veřejně přístupných golfových hřišť oproti současným pěti.

Výstavba golfového hřiště Qiddiya

Koncem jara byla zahájena výstavba golfového hřiště Qiddiya, které je dílem Nicklaus Design a nachází se asi 40 km od hlavního města Rijádu. Cílem je navrhnout hřiště, na kterém by se mohly konat prestižní akce a které by zároveň vyhovovalo hráčům, kteří se hrou teprve začínají. Projekt, který se bude nacházet ve výšce asi 2 000 metrů nad mořem, bude mít široké fairwaye a žádný rough. Bude také zahrnovat 9 ti jamkové hřiště s parem 3 jako tréninkové hřiště. Součástí golfového areálu budou také zábavní parky, safari park, špičkový hotel a lázně a rezidenční čtvrť.

Normanovo mistrovské golfové hřiště, které bude mít 27 jamek, bude vybudováno v Diriyah, přibližně ve stejné vzdálenosti od Rijádu. Hřiště vytvoří společnost Greg Norman Golf Course Design (GNGCD) a bude součástí nové luxusní rezidenční čtvrti známé jako Wadi Safar, která má ambice stát se Beverly Hills v Rijádu. Více o projektu Qiddiya naleznete na kliknutím zde - https://qiddiya.com/Kromě těchto plánů se podívejte, co může Saúdská Arábie v současné době nabídnout mezinárodním golfistům. 
 

Royal Greens Golf Club

Royal Greens Golf & Country Club navrhla londýnská společnost European Golf Design, spravuje společnost Troon Golf, největší světový provozovatel luxusních golfových zařízení. Nachází se asi 100 km severně od Džiddy a od roku 2019 hostí turnaj Saudi International v rámci European Tour, je to krásně upravené, stimulující golfové hřiště s velkými vlnami, vodními prvky a stálým větrem vanoucím od Rudého moře. Mnoho jamek se hraje podél moře, což poskytuje vynikající výhled. Délka se pohybuje od něco málo přes 5 000 yardů z předních odpališť po necelých 7 000 yardů ze zadních odpališť. K dispozici je také osvětlené hřiště, driving range, golfová akademie a profesionální obchod.

Riyadh Golf Club

Riyadh Golf Club je dobře udržované hřiště, dokončené v roce 2005, měří ze zadních odpališť přibližně 7 000 yardů a nabízí velké množství jamek včetně 689 yardového paru 5 a 162 yardového paru 3 s vyvýšeným greenem obklopeným vodou. Rijád Golf Club se nachází 30 km severně od hlavního města a je označován jako Perla pouště. K dispozici je zde osvětlený golf a driving range otevřený až do pozdních večerních hodin.

Dirab Golf & Country Club

Dirab Golf & Country Club je stromy lemované golfové hřiště a nachází se v údolí Tawfiq. Bylo prvním 18ti jamkovým mistrovským travnatým hřištěm v království s parem 72. Součástí areálu je také akademické hřiště s parem 3 a rozsáhlý driving range a tréninkové zázemí. Devět jamek je osvětleno, aby bylo možné hrát i po západu slunce. Dirab Golf and Country Club, který v roce 2001 hostil první saúdskoarabské národní mistrovství amatérů, je vhodný jak pro zkušené golfisty, tak pro ty, kteří se chtějí tento sport naučit.

Nofa Golf Resort

Toto hřiště s parem 73, které leží asi 100 km jihozápadně od Rijádu, měří téměř 7 000 yardů, je zasazeno do červených písečných dun a mezi dvěma jamkami se nachází malý Safari park se pštrosy, gazelami a antilopami. Nofa Golf Resort je velmi dobře upravený, s promyšlenými bunkry a vodními překážkami na 12 z 18 jamek, což z něj dělá zkoušku pro dobré hráče golfu. I když tři druhy odpališť jsou tu na pomoc méně zkušeným golfistům. Na tuto část světa je neobvyklé, že zde nejsou žádné pouštní oblasti, které by pohltily nezdařené rány, protože mimo hřiště je hojně pokryta tráva.

Safaa Golf Club

Safaa Golf Club je devítijamkové golfové hřiště mezinárodního standardu, které slouží jako centrální golfové rekreační centrum v rámci univerzitního kampusu KAUST. Nachází se asi 40 minut severně od Rijádu a je to hřiště v pouštním stylu s parem 36 a krásně udržovanými jamkami, které se vyznačují širokými hracími plochami zasazenými do původní pouště. Hraje se na maximální délku 3 575 yardů a je plně osvětlené.

A na co nezapomenout než vyrazíte za golfem do Saúdské Arábie?

Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou za golfem právě do Saúdské Arábie, nezapomeňte si vždy ověřit, zdali máte platné golfové pojištění, které chrání vás, vaše okolí i vaši výbavu na golf v každé situaci.

Autor článku

Zuzana Heřínková
Zuzana Heřínková
Assistant Head Copywriter

Vydáno: 19/11/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 399

Spočítat pojištění