Golf na Kubě? Vzniká nová revoluce

Golf na Kubě se znovu začíná rodit. V předkomunistických letech od 20. do 50. let bylo v této karibské zemi nejméně sedm golfových hřišť. Mezi návštěvníky patřili Arnold Palmer, Sam Snead a Ben Hogan. Po kubánské revoluci v roce 1959 však Fidel Castro všechna golfová hřiště uzavřel, protože je považoval za ztělesnění buržoazního přežitku - přestože si v Havaně zahrál rundu, když se ve vojenských uniformách utkal s revolucionářem Che Guevarou. Dnes na ostrově zůstalo jen 27 jamek.

Existuje jedno osmnáctijamkové hřiště Varadero Golf Club, devítijamkové hřiště Habana Golf Club nedaleko Havany a hřiště na Guantánamu, které využívá americká armáda a které je samozřejmě mimo dosah. V rámci mnohamiliardového závazku kubánské vlády a zahraničních investorů se však plánuje výstavba několika nových hřišť a luxusních resortů. Kuba má díky své zvlněné topografii, bohatému pobřeží oceánu a živé kultuře potenciál stát se mekkou golfu.

Varadero Golf Club Kuba

Hřiště Varadero s parem 72 a délkou 6 855 yardů hostilo evropské turnaje PGA a je jediným mistrovským hřištěm na Kubě světové úrovně. Hřiště bylo otevřeno v roce 1998 a navrhl ho Kanaďan Les Furber, bývalý žák slavného Roberta Trenta Jonese. Hřiště se hraje podobně jako hřiště v Miami - většinou na rovině a je poseté palmami. Greeny a fairwaye jsou zavlažovány a najdete zde spoustu bunkerů a vodních překážek. Některé jamky hraničí s pláží a poskytují nádherný výhled na moře, zejména osmá a osmnáctá jamka. K dispozici jsou tři putting greeny, jeden pitching green, cvičné bunkry a dvě driving range. Elegantní klubovna z 30. let, známá jako Xanadu, má výhled na pláž z vyvýšeného korálového útesu. Je zde vynikající restaurace s nabídkou jídel ve francouzském stylu, vinný sklípek a příjemný bar na terase, stejně jako další zařízení. Vedle klubovny se nachází velký pro-shop a caddie house se skříňkami a barem. K dispozici jsou caddies a elektrické vozíky a k dispozici je také profesionální výuka golfu

S golfovým hřištěm sousedí luxusní pětihvězdičkový hotel Melia Las Americas, který stojí naproti krásné pláži Varadero. Má 220 standardních pokojů, 18 apartmánů a 90 bungalovů, různé restaurace a bary a pět bazénů. Golfový klub Varadero a hotel Melia Las Americas tvoří dohromady prvotřídní golfový resort.

Habana Golf Club Kuba

Devítijamkové hřiště Habana Golf Club s parem 35 přežilo Castrův režim jako místo pro zahraniční diplomaty a hostující podnikatele. Původně se jmenovalo Rover's Athletic Club, bylo založeno skupinou britských diplomatů ve 20. letech 20. století a bylo místem, kde se krátce po kubánské raketové krizi v roce 1962 odehrál propagační zápas Castro vs. Guevara. 

Golfové hřiště sice nedosahuje úrovně například obdobných hřišť na Floridě, ale je ideální pro nenáročné golfisty. Jamky jsou dostatečně náročné, lemované palmami a bunkry a v areálu je kavárna a bar, kde se podávají místní speciality. Hřiště se nachází pouhých 20 minut od mezinárodního letiště Jose Marti a nedaleko vzrušujícího hlavního města ostrova.

Jaké jsou plány do budoucna golfu na Kubě?

V různých ambiciózních plánech na zlepšení golfového zázemí na Kubě je zahrnut obrovský luxusní resort vzdálený pouhou hodinu jízdy autem od Havany a 20 minut od Varadera. Carbonera Club bude zahrnovat prvotřídní 18ti jamkové hřiště od Tonyho Jacklina Design, Jacklinovu golfovou akademii, pětihvězdičkový hotel a lázně a kluby vodních sportů a tenisu. K dispozici budou také nemovitosti na prodej, od soukromých vil až po apartmány s 1 až 4 ložnicemi. Slibuje, že se jedná o první pětihvězdičkový resort na Kubě, který kombinuje prvotřídní golf a nemovitosti v uzavřené komunitě.

Autor článku

Štěpán Sochor
Štěpán Sochor
Copywriter

Vydáno: 17/11/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 453

Spočítat pojištění