Jak se správně obléci na golf aneb golfová etiketa

Golfové oblečení je nedílnou součástí této krásné hry. Na rozdíl od jiných sportů se u golfu snoubí krása, elegance a pohodlí. Golfová etiketa je jasně daná a každý, kdo se alespoň maličko o golf zajímá, ví, co je v rámci etikety vhodné a co ne. Rozhodně můžete zapomenout na jeansy a sportovní triko. Demin je nejméně vhodným materiálem zrovna pro hraní golfu.

Přesto nemusíte ztrácet hlavu a mít obavy, že golfové oblečení je cenově nedostupnou záležitostí. Pokud s golfem začínáte a chodíte trénovat, není potřeba aby vaše golfové oblečení bylo profesionální, to si můžete pořídit ve chvíli, kdy této nádherné hře propadnete a stane se vaší součástí. Prozatím nějaké vhodné kousky můžete najít i ve vaší skříni.

Co je základem outfitu na golf?

Základem golfového outfitu je triko s límečkem, nazývané “polo-triko”, tento kousek v šatníku určitě přivítáte i když vaše cesta s golfem jako sportem nenajde společný směr. Využijete ho potom při jiných příležitostech, golfová móda je totiž velice dobře nositelná i normálním životě. Naopak spousty golfistů pak nosí toto elegantně sportovní oblečení běžně kdekoli.

Poslední dobou jsou tolerovány i límečky typu “stojáček” a u žen trička bez rukávů s límečkem. Rozhodně nemůžete na hřiště se sportovním tričkem, které je vhodné spíš na fotbal či na diskotéku. Stejně tak není vhodná třeba kostkovaná košile, kterou nosíte například do práce. U žen nejsou také vhodná tílka s tenkými ramínky.

Kalhoty a sukně na golf pro vaše pohodlí

Dalším prvkem jsou kalhoty, či kraťasy. Kalhoty jsou volnějšího střihu a z velice pohodlných materiálů. Takže typ společensko-sportovních kalhot, kterými neurazíte v žádné společnosti. Tento typ dlouhých kalhot využijete v chladnějším počasí a je nepsaným pravidlem, že na prestižních turnajích jsou dlouhé kalhoty vhodnější něž kraťasy.

Kraťasy na golf mají také své “parametry”, nikdy by neměly být kratší než do poloviny stehen, a to i u žen. Stejně tak jako golfové sukně. Nesmíte zapomínat, že se budete při golfu pohybovat třeba i v předklonu a místo výhledu na krásně upravený green…mohou spoluhráči uvidět i jiné výhledy, které jim můžete nevhodně zvolenou sukní poskytnout.

U sportovních golfových sukní jsou právě z těchto důvodů výrobci většinou všívány pod samotnou sukni kraťasy, které budou takovému “faux pas” předcházet. I když máte v běžném životě při nošení krátkých sukní co ukázat, v golfu to není zrovna vhodné. Možná tím zarmoutíte své “kolegy ve hře”, ale udržíte si zásady golfové etikety v jakékoli pozici.

Jaké oblečení do chladnějšího počasí?

Do chladnějších dnů se vám určitě bude hodit svetr, vetšinou s výstřihem do véčka. Kde krásně vynikne právě triko s límečkem. Také kvalitní softshellová bunda vás ochrání před větrem či deštěm. Pokud zvolíte neutrální variantu bez nášivek a potisků, můžete takovou bundu využít naprosto kdekoli a nemusí vás trápit, že není prestižní golfové značky.

Kvalitní botky na golf, nachodíte hodně kilometrů

Nákladnější položkou jsou golfové boty. Nicméně musíte si uvědomit, že golf je hra, kde se opravdu “nachodíte” a investice do kvalitní obuvi se vám určitě vyplatí. Golfové boty mají jedno společné - neměly by klouzat, tak aby vám umožnili co nejlepší stabilitu při odpalu míčku. Golfové boty dělíme na spikeové a bezspikeové.

Bezspikeová golfová obuv je vhodnější variantou pro většinu “rekreačních” golfistů už z toho důvodu, že lze také běžně nosit kdekoli. Varianty bezspikeových golfových bot jsou nabízeny jak v ryze sportovním designu, tak i sportovně elegantním, či ryze elegantním. Takovou obuv můžete využit více než golfovou obuv spikeovou.

Spikeová golfová obuv se vyznačuje speciální úpravou podrážky, která je maximálně přizpůsobená speciálními “hroty” k tomu aby zajistila co největší stabilitu při odpalu. V takové obuvi sice moc běžně chodit nelze, je určena především na greeny, ale je opravdu vhodná pro většinu často hrajících golfistů.

Jaký typ obuvi zvolíte je čistě na vás. Spousty sportovních značek nabízí bezspikeovou obuv jako běžnou součást své sportovní kolekce. Jako například Adidas, Puma, Ecco a jiné. Spikeová obuv je spíš specializovaným sortimentem, ovšem velice dobře dostupným ve všech prodejnách věnujících se právě golfovému oblečení a vybavení.

Pár doplňků nakonec

Velice důležitá je při hraní golfu i rukavice, která je opravdu nedílnou součástí hry na golf. Rukavička se nosí na té ruce, kterou držíte golfovou hůl při hře nahoře. Jednak vám hůl neklouže a také se vyhnete mozolům. Dalšími doplňky mohou být čepice s kšiltem nebo čelenky s kšiltem proti slunci, kterému se na greenech nevyhnete.

Golfová móda je velice elegantní, pohodlná a slušivá. Určitě spoustu golfového oblečení lze využít i v běžném životě. Vhodným zvolením modelů se z této módy může stát běžně nositelné oblečení i pro všední dny, které nikdy neurazí při jakékoliv příležitosti.

Autor článku

Mgr. Anna Popková
Mgr. Anna Popková
Head Copywriter

Vydáno: 02/08/2020

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 160

Spočítat pojištění