Challenge Golf Tour

Challenge Tour je druhou nejvyšší mužskou profesionální golfovou tour v Evropě. Provozuje ji PGA European Tour a stejně jako v případě hlavní European Tour a European Senior Tour se některé turnaje hrají mimo Evropu. Za vysoké umístění v turnajích Challenge Tour se udělují body do světového žebříčku. Za většinu turnajů Challenge Tour získává vítěz 12 bodů do OWGR, za turnaje pořádané společně s European Tour 18 bodů. Za Grandfinále Challenge Tour získává vítěz 17 bodů.

V roce 2014 získala řada akcí o něco vyšší počet bodů. Tři akce získaly minimálně 13 bodů a vítěz Challenge Tour Grand Final obdržel 17 bodů, což je o 16 bodů více.

Historie Challenge Tour

Challenge Golf Tour byla zavedena v roce 1986 a zpočátku se jmenovala Satellite Tour. V roce 1989 byl zaveden Order of Merit, jehož pět nejlepších golfistů získalo členství v European Tour na následující sezónu. V následujícím roce byla tour přejmenována na Challenge Tour. Až do roku 1993 se žebříček Challenge Tour sestavoval na základě několika nejlepších výsledků každého golfisty, od roku 1994 se však sestavuje přímo na základě peněžního žebříčku, přičemž se započítávají všechny výsledky.

Hráči, kteří uspějí na Challenge Tour, se v následujícím roce kvalifikují na členství v European Tour. Přímý postup na European Tour získalo patnáct hráčů. Hráči, kteří se umístí na 16 - 45 místech, mohou také získat kvalifikaci na příležitostné turnaje European Tour s nízkou finanční odměnou, ale svůj status si mohou vylepšit prostřednictvím kvalifikační školy ( Q - School ) European Tour. Hráči, kteří v jedné sezóně vyhrají tři turnaje Challenge Tour, jsou okamžitě zrychleně zařazeni do hlavní túry a v následující sezóně jsou plně osvobozeni, podobně jako je tomu u americké Korn Ferry Tour.

Rozvrhy podle jednotlivých let

Původně se turnaje Challenge Tour konaly v západní Evropě. V roce 1991 přibylo pět turnajů Safari Circuit v Africe, z nichž Kenya Open se hraje dodnes, a Zambia Open se hrál naposledy v roce 2004. V letech 2002 až 2010 se konal také turnaj Moroccan Golf Classic.

V rámci Challenge Tour se v letech 2003 až 2012 konaly turnaje v Latinské Americe, které byly pořádány společně s Tour de las Américas. Od roku 2011 tour přidala turnaje v Asii, například Gujarat Kensville Challenge (Indie), National Bank of Oman Golf Classic, Challenge Tour Grand Final (Omán), Ras Al Khaimah Golf Challenge (Dubaj) a Foshan Open (Čína).

Vítěz Challenge Tour v roce 2020

V roce 2020 Challenge Tour vyhrál český profesionální golfista Ondřej Lieser svým fenomenálním výkonem a odnesl si na price money 116.345€. 

Autor článku

Bc. Petra Zhánělová
Bc. Petra Zhánělová
Copywriter

Vydáno: 10/01/2022

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 253

Spočítat pojištění