Velký test golfových driverů, které vám špatnou ránu odpustí nejvíce

Pořídit si nový golfový driver, který vám dá pět nebo deset metrů navíc, zní skvěle, ale k čemu vám to bude, když vaše druhé rány budou spočívat v tom, že budete odpalovat z roughů nebo chipovat od kořene stromů? Potřebujete takový golfový driver, který udrží míček ve hře a zároveň ho pošle na dobrou vzdálenost, a k tomu potřebujete upřednostnit při koupi ty nejodpouštějící golfové drivery na trhu.

Nejlepší golfové drivery současnosti jsou mnohem uživatelsky přívětivější než ty řekněme před pěti či deseti lety, ale váš výběr konkrétního modelu v rámci nejnovější řady značky může mít velký vliv na výkon. Individuální fitting vám samozřejmě poskytne lepší přehled o tom, jak vám jednotlivé drivery vyhovují, ale vždy doporučujeme upřednostnit mírně odpouštějící a přesnější drivery.

Možná se vám podaří trefit jednu ránu přesně středem driveru, ale přiznejme si, že častěji jakožto amatéři spíše netřefíme přesný střed sweetspotu. Proto existují golfové drivery, který dokážou bojovat s tímto efektem a více odpouštějí naše chyby.

Jaké tedy exisutjí golfové drivery, které nejvíce odpouštějí? Vybrali jsme naše favority, kteří vám pomohou lépe trefit fairway, což by mělo v konečném důsledku pomoci snížit vaše celkové skóre.

TAYLORMADE SIM2 MAX DRIVER

Nejlepší drivery TaylorMade mohou konkurovat jakémukoli jinému modelu, pokud jde o odpouštění a nový Taylormade SIM2 Max není žádnou výjimkou. Driver model SIM2 Max má zadní váhu 24 g pro ještě větší míru odpustitelnosti a o pět procent větší lícní stranu než model SIM Max. Zjistili jsme, že je znatelně rovnější a konzistentnější při mírných mishitech, což nám pomohlo trefit více fairwayí než driver SIM2. Míček také vystřeluje výše s trochu větším spinem, což by u pomalejších hráčů mělo zvýšit čistou carry vzdálenost.
 

PING G425 MAX DRIVER

Pro dosažení nové úrovně výkonu u modelu G425 Max použila společnost Ping nové 26 gramové wolframové pohyblivé závaží zvané CG Shifter, které je možné díky úspoře hmotnosti díky pokrokům v konstrukci korunky typu dragonfly. Závaží lze zajistit v jednom ze tří nastavení - neutrálním, draw nebo fade - a ovlivnit tak odpustnost a tvar rány. Průměrný nárůst MOI ve všech třech polohách váhy je 14 % ve srovnání s modelem Ping G410 Plus.
 

TITLEIST TSI2 DRIVER

Jedním z nejnovějších a nejlepších golfových driverů Titleist je právě teď model TSi2. Nové tvarování korunky u driverů TSi2 i TSi3 údajně snižuje aerodynamický odpor až o 15 % oproti driverům TS a pomáhá tak zvýšit rychlost hlavy hole. Plochy holí jsou vyrobeny z exotického materiálu s názvem ATI 425. Vyrábí se v USA a jedná se o titan letecké a kosmické kvality, který se používá v aplikacích, jako je například sonda NASA Phoenix Mars Lander a tryskové motory, a to díky vysokému poměru pevnosti a hmotnosti a vlastnostem pružnosti a trvanlivosti oproti běžným titanovým slitinám používaným v golfu.

Model Titleist TSi2 je šetrnější, protože má nízké a hluboké těžiště pro rychlost a přesnost po celé ploše díky pevnému plochému 9 g závaží v zadní části.
 

CALLAWAY EPIC MAX DRIVER

Nový rám Jailbreak SpeedFrame uvnitř hlavy Callaway Epic Max, byl navržen s využitím umělé inteligence a tvoří zcela nový tvar, který se s hlavou spojuje ve čtyřech různých bodech nahoře a dole, aby poskytoval dodatečnou tuhost v horizontálním směru. Model Callaway Epic Max je nejšetrnějším driverem a má nejvyšší startovací rychlost ze všech dosavadních driverů Epic. Je vybaven nastavitelnou 17g hmotností, která vytváří až 12 metrů korekce tvaru rány, což se zvýší na 18 metrů, když zohledníte nastavení draw na hoselu Opti-Fit.

Model Callaway Epic Max bezpochyby poskytuje největší míru odpustitelnosti a spinu ze všech tří nových modelů Epic pro rok 2021, což je ideální pro golfisty, kteří potřebují pomoci udržet míček ve vzduchu a zasáhnout spoustu různých oblastí líce. Pohyblivá zátěž pomůže golfistům eliminovat jednu stranu golfového hřiště.
 

COBRA RADSPEED XB DRIVER

Cobra Radspeed XB (Xtreme Back) je určen pro golfisty, kteří chtějí vzdálenost a díky konzistenci po celé ploše trefovat stabilně fairwaye. Je vybaven zvětšeným adresním profilem a 20g hmotností umístěnou vzadu (14 g pevná a 6 g vyměnitelná zátěž) a 8 g pevnou zátěží vpředu, což z něj činí jeden z nejodpouštějících driverů Cobra vůbec. Je pravděpodobně nejlepší ze tří driverů Cobra v této řadě, protože dokáže odpouštět a zároveň nabízí relativně nízký spin. Ne každému se bude líbit lesklá povrchová úprava hlavy, ale z hlediska všestranné hratelnosti za rozumnou cenu je Cobra Radspeed XB těžko překonatelný.
 

MIZUNO ST-Z DRIVER

Kromě řady drobných kosmetických změn je největším rozdílem u Mizuno ST-Z to, že je zepředu dozadu o něco delší než loňský ST200 a letošní ST-X. Pro Mizuno to sice nepředstavuje velký meziroční skok vpřed, ale staví na již tak velmi silné a pravděpodobně nedoceněné nabídce. Celková kombinace vzhledu, pocitu a výkonu z něj dělá důstojného kandidáta pro každého, kdo hledá nový golfový driver.
 

SRIXON ZX5 DRIVER

Driver Srixon ZX5 je dalším, který si zaslouží zařazení do tohoto průvodce nejodpouštějích driverů. Poskytuje jistotu díky větší hlavě ve srovnání s modelem ZX7 a má také jediné závaží umístěné nízko a hluboko v hlavě, což podporuje rovnější drivy. Startuje vysoko a má opravdu solidní pocit a "dunivý" zvuk při úderu, který se nám opravdu líbil. Tento driver představuje velký krok vpřed od firmy Srixon a podobně jako Mizuno ST200 je vysoce výkonným driverem. Pokud si ho necháte upravit na míru (nafitovat), určitě bude stejnou měrou kombinovat vzdálenost a přesnost.
 

A jaký golfový driver jste se rozhodli pořídit?

Pokud jde o to, abyste si pořídili odpouštějící driver, je třeba vzít v úvahu několik faktorů, mezi nimiž je hlavní velikost.

Velikost - odpouštějící drivery bývají o něco větší než ostatní modely, a to ze základního důvodu, aby měly větší plochu hole a větší stopu. Při úderech si zkuste všímat, kam zasahujete golfový míček hlavou hole, a zjistěte, zda nedochází k poklesu výkonu. Mnoho odpouštějících golfových driverů je v dnešní době navrženo tak, aby podávaly výkon bez ohledu na to, kam je udeříte z líce, a to, že to budete moci vidět a pochopit, vám pomůže být si jistější s jedním modelem než s jiným.

Další věcí, kterou je třeba při pohledu na velikost vzít na vědomí, je také vzhled. Je důležité, abyste si pořídili golfový driver, který bude vyhovovat vašemu oku, zejména když založen za golfovým míčkem. Pokud je příliš velký, může vás to odradit, ale pokud je příliš malý, může to oslabit vaši důvěru. Nalezení správné rovnováhy je klíčové. Musíte se také ujistit, že vám vyhovuje i tvar, protože některé drivery mají zaoblenější vzhled nebo spíše hruškovitý tvar. Některé mají také sklon k zátahům.

Sklon k zátahu? - Když už mluvíme o draw-bias, pokud golfový míček tzv. krájíte, pak by pro vás mohl být šetrný driver s draw-bias tou správnou volbou, jak vymýtit velké zátahy.

Hmotnost - Hmotnost se stala velkým faktorem, pokud jde o odpouštějící golfové drivery, přičemž většina značek vyrábí modely, které mají hmotnost směrem k zadní části hlavy, aby napomohly odpouštění při impaktu. Pokud jde o to, zda chcete odpouštějící driver, stojí za to si uvědomit, zda je to pro vás důležité, protože pokud ne, pak výrobci většinou vyrábějí model, který tam závaží nemá.

Nastavitelnost - často je i toto závaží pohyblivé a nastavitelnost se stala velkou součástí moderního golfu. Možnost upravovat a měnit loft, lie a mnoho dalších faktorů se stala módou, a pokud rádi zkoušíte nové věci, pak vám to spousta výše uvedených modelů, jako například Titleist TSi2, umožní. Pokud vás to však ani trochu nezajímá, existují také modely, které jsou jednodušší, jako například Ping G425 Max.

Shaft - Některé shafty byly navrženy tak, aby hráčům pomohly dosáhnout co největší vzdálenosti, takže stojí za to přemýšlet o tom, které modely vám pomohou dosáhnout těch metrů navíc. 

Cena - Cena je samozřejmě důležitým faktorem a naštěstí existuje spousta driverů v různých cenových relacích. To znamená, že pokud chcete, můžete se vydat cestou prémiových driverů, ale můžete si vybrat i ty za dobrou cenu.

Proto je třeba zjistit, kolik chcete zaplatit, co si můžete dovolit a do jisté míry i jakou značku chcete. Někteří lidé zůstávají dlouhodobě věrní stejné značce, protože v minulosti dosáhli vyššího výkonu, a proto to může znamenat, že za určitý model zaplatí o něco více nebo o něco méně.

Doufáme, že se vám tento náš průvodce drivery, které nejvíce odpouštějí líbil.

Na co nezapomenout až si pořídíte nový driver?

Jako obvykle připomínáme, nazapomeňte si zkontrolovat, zdali máte platné pojištění vašeho vybavení, vás i golfového vozíku. Přejeme pěknou hru!

Autor článku

Zuzana Heřínková
Zuzana Heřínková
Assistant Head Copywriter

Vydáno: 24/11/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 370

Spočítat pojištění