Golfové hřiště v Poděbradech dokončuje rozsáhlou přestavbu

Golf Club Poděbrady zahájil spolupráci s českým golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupné přestavbě tohoto významného československého golfového hřiště v Poděbradech, které patří k nejstarším hřištím u nás. Projekt započal budováním nové jamky číslo 1, 2, 3 a 18 a kompletní přestavbou a zvětšením tréninkových ploch v Poděbradech. Aktuálně jsou hlavní stavební práce hotové a začalo se zasíváním, pro hráče by měly být nové jamky otevřeny koncem léta, do té doby se budou hrát jamky původní. 

Ing. Arch Jakub Červenka
Golfový architekt ( EIGCA )

Vize nových Poděbrad podle architekta - „Při každém zásahu do existujícího hřiště je potřeba seznámit se s historickými souvislostmi golfového hřiště v Poděbradech. Na základě výsledků této práce se můžeme rozhodnout, zda obnovíme původní návrh, který v průběhu let utrpěl různými zásahy a jeho historická tvář a tím i hodnota se snížila nebo zda předěláme stávající hřiště nabídneme hráčům hřiště nové. My jsme spolu s výborem klubu zvolili druhou cestu. Rozhodli jsme se, že oblečeme hřiště do jiného, herně strategického a esteticky odlišného kabátu,“ vysvětluje Červenka.

Původní charakter golfového hřiště v Poděbradech zůstane zachován

Při práci na nových jamkách se vychází ze základní charakteristiky golfového hřiště v Poděbradech, kterou je parkový areál. Herní prvky stávajícího hřiště jsou úrovňové, často splývající s okolní krajinou a jsou ovlivněné buď vzrostlými stromy nebo soustavou odvodňovacího systému. "Má práce začala nejdříve průzkumem historických hřišť. Soustředil jsem se na práce významných architektů, abych si znovu připomněl architektonické principy a způsob práce s jednotlivými hracími plochami používaných při výstavbách golfových hřišť v polovině dvacátého století. Touto historickou stopou jsem se nechal inspirovat při prvních pracích na tvarování nových hracích ploch v Poděbradech,“ přibližuje vznik návrhů architekt.

Moderní prvky na starém hřišti

Z probíhajících prací je patrné, že golfový architekt Červenka pracuje zejména s bunkery. Tvaruje je tak, aby byly dobře vidět, zvětšuje jejich plochu a jejich okraje zpracovává tak, aby vytvořil dojem, že byly vybudovány v polovině minulého století. Jejich pozice je moderní, vychází z promyšleného umístění vycházejícího z úrovně hry jednotlivých hednikepových skupin hráčů, čímž vytváří tlak na správný course management. Stejným způsobem pracuje s greeny i s odpališti.

Historické Poděbrady jsou „in-land“ hřiště a musí jím zůstat i po našem zásahu. Takový typ golfového hřiště respektuje okolní krajinu. Při modelaci zachovávám své vlastní principy, tedy otevřené a přehledné greeny, otevřené a dobře viditelné bunkery střední velikosti s atraktivním, jednotným designem travních břehů, vytvářející strategickou situaci hry.“

Nové jamky na golfovém hřišti Poděbrady

Nové Poděbrady se otevřou kratším, zdánlivě jednoduchým PARem 4. Podle Červenky se jedná o ideální řešení: „Hráči se mohou mentálně odpoutat od všeho, co bylo před hrou. Nechat se pozvat do hry, do hřiště, do krajiny. Vždy si přeji, aby každé odpaliště oslovilo hřiště hráče dvěma hlavními vjemy. Prvním je příjemný pohled do jamky. Přehledný, učesaný, uklidňující. Pohled by měly zachytit jednotlivé hrací prvky, přesně směřující odpaliště, pěkně otevřené a zajímavě řešené bunkery a v dáli otevřený green. A po tomto potěšení oka by měl nastoupit druhý moment, kdy se estetické vjemy změní v přemýšlení, jak nejlépe jamkou postupovat ke greenu. Jednička toto všechno splňuje.“

Druhou jamkou bude krátký, avšak zajímavý PAR 3. Hráč je postaven do situace, ve které musí přemýšlet a soustředit se nad výběrem hole a tvarem rány. Green je z pohledu od odpališť semknutý třemi bunkery.

Následuje nově vybudovaná část trojky, která navazuje na stávající druhý green. Pohled do stromy lemované ferveje s přesnou definicí odpališť a jemnou modelací dopadové plochy.
 
Novou jamkou je i osmnáctka. Využívá odpaliště stávající poslední jamky, ale pokračuje až k budoucí nové klubovně. Dominantou jamky jsou tři velké fervejové bunkery, přičemž ten druhý je funkční také pro jedničku. Už z plochy prvního doglegu je v dáli vidět green chráněný komplexem dvou velkých bunkerů vlevo a travnatým původním povodňovým poldrem vpravo. Poslední green je opravdu velmi zajímavě tvarovaný. Pyšní se prvkem příčné vlny, která propojuje levý bunker s pravým poldrem, vnitřní modelace není nijak přehnaná a green podle pozice míčku připravuje zajímavé herní situace.

Architekt Červenka k novému stylu dodává: „Je mojí snahou uchovat jedinečnost poděbradského hřiště a spíš vyzdvihnout a podpořit jeho výjimečnost nově pojatými herními prvky. Moderní může být synonymem pro velké. Ano, plochy greenů budou větší, abychom mohli zajímavě tvarovat jejich vnitřní plochu a stále dosáhli minimálně čtrnácti pin pozic. Také bunkery jsou středně velké až velké a to z důvodu zajímavého tvarování a práce s travnatým břehem, chtěl jsem tyto překážky zviditelnit tak, aby se mohly stát součástí strategické koncepce hry.

Nové řazení jamek

Součástí úprav golfového hřiště v Poděbradech, které budou mít hráči možnost hrát už v příští sezóně, je také přečíslování jamek, vzniknou tak dvě vyvážené, obtížností i délkou podobné devítky. Nový návrh se tímto v oblasti jamky č. 10 vrací k původnímu layoutu hřiště. Rozdělením současné desítky vznikne původní PAR 3. Přečíslováním se vyřeší několik ne příliš pohodlných situací a přechodů a jednu zcela nestandardní situaci, kterou jsou dva třípary hrané po sobě. Obě devítky budou nově končit dlouhým pětiparem, což je pro finále hry ideální. Hřiště tak dosáhne souměrného rozdělení jamek na obou devítkách; dva pětipary, dva třípary a pět čtyřparů. Pro hráče golfu jednoznačně pozitivní změna.

Zcela nové tréninkové plochy

Významnou novinkou, která hráče golfu v příští sezóně čeká jsou zbrusu nové tréninkové plochy, které budou patřit k největším v Česku. Jsou navržené tak, aby umožnily souběžný trénink reprezentačních družstev a individuální tréninky členů klubu. Golfový areál Poděbrady disponuje celkem třemi putting greeny. Ten nejmenší bude v blízkosti odpališť jedničky a je určený pro krátké rozehrání před hrou. V rámci golfové akademie pak nabídne nové tréninkové zázemí hráčům nadstandardně velký putting green s mírnou až střední modelací. Zcela novým konceptem je třetí, zcela rovný putting green, přiléhající k zastřešeným stáním odpališť, jehož plocha je určená výhradně na trénink odlišně dlouhých rovných puttů. Pro nácvik krátké hry bude sloužit prostorný chipping green a dva bunkery, zároveň bude možné hrát kratší rány do plochy drivingu a na target greeny. Samozřejmostí jsou prostorná travnatá odpaliště navazující na krytá stání a fervejový bunker

Autor článku

Tereza Váchová
Tereza Váchová
Manager Golf Resort Poděbrady

Vydáno: 18/01/2021

Hodnocení článku:

Počet hlasů: 88

Spočítat pojištění