Why get insured?

REDUCE RISK TO ZERO

We have your back!

Yes, that’s right! Our special golf insurance will protect you when something goes wrong, and not only then. Maybe you’ve been playing golf your whole life and you’ve just been lucky, but what will you do if something goes wrong tomorrow? You’re probably wondering why you should think about golf insurance. Let’s discuss why it makes sense to have this type of coverage.

Calculate insurance

01

Theft, damage or loss of equipment

Quality golf equipment is not cheap. Of course, thieves have also learnt this. Theft, loss and damage of golf equipment are real risks both at home in the Czech Republic and when travelling. Do not expect these situations to be covered by household insurance or by the airlines. We will insure your golf equipment, so that whenever you go golfing you will be financially covered should anything go wrong.

Select coverage

02

You too can hit or injure someone.

Each of us occasionally has a bad day on the golf course sometimes... It just happens. If your golf ball injures someone or a careless swing damages property or hurts someone, you will be fully liable. Let our insurance cover your liability for damages. Arranging coverage is a wise choice as it will protect you for up to CZK 60 million, including legal costs.

Select coverage

03

What if someone’s golf ball hits you?

When hit, a golf ball has kinetic energy comparable with sport weapon ammunition. If you are hit by a flying golf ball or a flying golf club, it will almost certainly have health repercussions. If you are insured with us, we will compensate you for serious injuries, permanent consequences and permanent work incapacity up to CZK 1.5 million.

Select coverage

Did you know that...

Having golf insurance is just as important to your golf game as carrying a golf tee in your pocket. Every responsible golfer should have consideration for others. Do you really take your golf seriously? Having coverage is a step in the right direction... After all, we’re only human, and we don't always know what can go wrong.

Calculate insurance

04

Hospitalisation benefit

Yes, you read that correctly! We will pay you a benefit of up to CZK 600 for each day that you have to spend in hospital. If an injury prevents you from obtaining gainful employment, our insurance will cover you up to CZK 1.5 million as financial compensation.

Select coverage

05

And what about mouth or dental injuries?

Of course, our coverage also includes expenses for emergency dental treatment necessitated by the direct impact of a flying golf club or golf ball. If you suffer from a mouth or dental injury, we will cover your costs up to CZK 10,500. This includes dental exams, x-ray exams, fillings, crowns and other dental work.

Select coverage

06

Celebrate a Hole in One!

If you score a Hole in One during a tournament, we will pay your drinks bill up to CZK 6,000. Choosing the right insurance coverage really does matter. We provide you with certainty that when you score a Hole in One, you can celebrate it much more than you’ve been able to previously.

Select coverage

07

Ruined holiday? No! Rent equipment.

When flying, you often have to wait needlessly for your golf equipment in the baggage claim area. Your baggage either gets delayed, damaged or lost. Then you cannot play at all while on holiday, or you have to rent equipment. We will pay all of your rental costs for substitute equipment, up to CZK 6,000.

Select coverage

08

Have you paid your membership fee, but cannot play?

Have you paid for a year of membership and are ill or are unable to play due to a golf injury? Don’t worry! You haven’t wasted your money. We will pay all of your yearly membership costs, up to CZK 30,000.

Select coverage

09

Are you unable to play in your favourite tournament?

If you are physically unable to play in a tournament due to injury or illness that occurs up to 14 days before the start of the tournament, we will provide you with indemnity equal to your already paid starting fee up to CZK 6,000.

Select coverage

10

We even insure the littlest golfers

Children bring us a lot of joy, but also a lot of worries. Have you ever had the chance to see golf training for children? They are capable of doing things so foolish that you certainly shouldn’t underestimate the need to have them covered by insurance. We warmly welcome children, and it will be our pleasure to insure them.

Select coverage

11

Hassle-free golf in every situation!

Armed with the knowledge that you have arranged specialised golf insurance, you can rest assured that we will support you with every step you take on the golf course! We have your back wherever you are and whenever!

Select coverage

12

Become a member of our family!

Having GolfPlan insurance is a way of showing consideration and taking a responsible approach to others. It belongs to fair play, it is part of being a gentleman and it is part of a decent and mature society. Begin enjoying the benefits of our offer and those from our affiliates, and you can be confident that you will have plenty of options anywhere in Europe.

Benefits

CUSTOMER REFERENCES

What our customers say about us

Luboš F.

HCP 28.3, Golf Club Mstětice

"Jsem velmi rád, že je pojištění pro golfisty již i v České republice. Poměr cena výkon je výtečná. Doporučuji všem co nechtějí cokoliv riskovat a mít za zády silnou pojišťovnu."

Patrik B.

HCP 15.8, Golf Club Hostivař

"V e-shopu jsem si koupil nové hole a vozík a mile jsem uvítal možnost si je rovnou online pojistit. Vůbec jsem netušil, že si mohu pojistit jak sebe, hole tak i svůj nový elektrický vozík JuCad."

Zuzana R.

HCP 38.5, Golf Club Františkovy Lázně

"S pojištěním na golf jsem konečně získala pocit jistoty a klidu. Vítám možnost pojištění pro případ zranění nejen mé, ale lidí, kteří se na golfu pohybují. Zatím nikdy nevím kam to poletí."

Richard Š.

HCP 28.6, Golf Kaskáda Brno

"Překvapil mne milý a golfově orientovaný zákaznický servis, když jsem vám telefonoval. Právě jsem začal hrát po deseti letech kvůli nemoci, tak jsem si koupil a pojistil veškeré nové vybavení."

Agáta N.

HCP 12.4, Greensgate Golf Club

"Proces online sjednání funguje skvěle, doufejme, že nebudu muset uplatnit nárok, nerada bych o své vybavení přišla. Nicméně pokud ano, pak se teprve ukáže skutečná hodnota tohoto pojištění. "

Petra K.

HCP 21.7, Golf Resort Cihelny

"Můj manžel se taky konečně pojistil. Když manžel viděl, jak snadně a rychle dokáži sjednat toto pojištění, neváhal a pojistil se také. Prý se můžete těšit na účtenky za Hole in One!"

Lucie S.

HCP 54, Greensgate Golf Club

"Jako začínající golfistka jsem velice ráda využila tuto možnost nechat se pojistit, neboť nejsem schopna říci kam míček poletí. Tak chci předejít zbytečným komplikacím. Děkuji moc."

Josef V.

HCP 8.1, Golf Resort Čeladná

"Loni na turnaji jsem bohužel ztratil hůl. Kdybych měl toto pojištění, nemusel jsem si kupovat znova a platit plnou pořizovací cenu. Pro příště vím, že když hrát, tak jedině s tímto pojištěním."

Petr A.

HCP 18.4, Golf Klub Čechie

"Letos se mi poprvé poštěstilo zahrát svůj první Hole In One. Kdybych o tomto pojištění věděl dříve, mohl jsem to oslavit s přáteli a měl bych to vše zaplacené v režii pojištění. Příště již určitě."

Jitka R.

HCP 15.1, Royal Golf Club Mariánské Lázně

"Po dlouhé době jsem si pořídila Jucad. Myslím, že vozík za takové peníze by měl být pojištěn. Hledala jsem na internetu a vy jste jediní, kteří golfové pojištění vozíku nabízejí. Děkuji."

Roman J.

HCP 7.4, Golf Resort Olomouc

„Sjednání za pár minut, uživatelsky přívětivý web a bohatě dostačující možnosti pojištění. Platba online, pojištěni jste hned a nemusíte nikam chodit. Za mě spokojenost!“

David K.

HCP 22.6, Golf Kunětická Hora

„Nějaký grázl mi během oběda po turnaji ukradl z auta kompletní bag s holemi. Byly pouze rok staré! GolfPlan mi bez problému a rychle zaplatil jejich pořizovací cenu.“

Jiří T.

HCP 16.0, Golf Kořenec

„Obě naše dcery hrají golf. Děti bych na trénink ani na turnaje bez golfového pojištění nepustil ani náhodou. GolfPlan nám udělal nabídku pro celou rodinu. Moc děkujeme!“

Michal K.

HCP 5.8, Golf Resort Telč

„Při návratu z dovolené v Turecku mi přiletěl poškozený bag a zlomený driver. Aerolinky to svedly na nevhodný obal pro přepravu. Paní od vás mne po telefonu uklidnila a škodu jste rychle uhradili.“

Radek D.

HCP 7.1, Golf Resort Ropice

"Pojištění jsem si sjednal neboť člověk nikdy neví co se může stát. S pojištěním vím, že ať se stane cokoliv, nikdy mi to nezkazí náladu nebo celý den! PS: děkuji za benefity zdarma."

Ing. Zdeněk M.

HCP 18,9, Český Golfový Klub

"Při Jihočeské golf Senior Tour na hřišti Čertovo Břemeno jsem na jamce č.4 trefil Hole in One. GolfPlan mě do druhého dne proplatil oslavu v plné výši 3.226 Kč. Doporučuji."

Calculate insurance